Aparat ortodontyczny a ciąża – czy te dwie sprawy stoją w sprzeczności? To zależy od momentu, w którym o tym rozmawiamy. Trochę inaczej sytuacja wygląda gdy zaszłaś w ciążę w trakcie leczenia ortodontycznego. Czy można założyć aparat na zęby w trakcie ciąży? Sprawdźmy.
Najważniejsze informacje o aparacie na zęby w ciąży:
- Aparat ortodontyczny w ciąży – przygotowanie do leczenia
- Aparat ortodontyczny a ciąża – czy muszę zdjąć aparat?
- Noszenie aparatu ortodontycznego w ciąży – możliwe problemy
- Ciąża a aparat ortodontyczny – skonsultuj się ze specjalistą
Aparat ortodontyczny w ciąży – przygotowanie do leczenia
Zastanawiasz się czy możesz założyć aparat ortodontyczny będąc w ciąży? Lekarze odradzają takie postępowanie. Wynika to przede wszystkim z koniecznych przygotowań, które poprzedzają założenie aparatu u ortodonty. Zaplanowanie leczenia ortodontycznego wiąże się z wykonaniem zdjęć rentgenowskich (tzw. zdjęcia pantomograficzne), których ciężarna nie powinna robić.
Fakt 1 - wykonywanie zdjęć RTG może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka
Fakt 2 - w trakcie ciąży niewskazane jest usuwanie zębów (wpływ znieczulenia + powikłania w wyniku infekcji)
Założenie aparatu ortodontycznego dość często wiąże się z koniecznością usunięcia jakichś zębów. Podczas ciąży nie zaleca się przeprowadzania ekstrakcji z powodu możliwego wpływu znieczulenia. Dodatkowo po usunięciu zęba istnieje ryzyko rozwoju infekcji, co także jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.
Proste zęby w pięknym uśmiechu są bez wątpienia ważne. Jednak nie jest to sprawa priorytetowa dla życia i zdrowia. Dlatego jeśli wpadłaś na pomysł leczenia ortodontycznego w czasie ciąży – odłóż tę decyzję. Po przyjściu dziecka na świat możesz bez problemu wrócić do swoich planów.
Sprawdź czym wyróżnia się aparat samoligaturujący
Aparat ortodontyczny a ciąża – czy muszę zdjąć aparat?
Dowiedziałaś się o ciąży w trakcie leczenia ortodontycznego i nie wiesz czy powinnaś zrezygnować z aparatu? Nie ma takiej konieczności. Jeżeli czujesz się dobrze - można kontynuować leczenie. Gdy aparat jest założony, czekają Cię wizyty kontrolne u ortodonty, które nie oddziałują w żaden sposób na zdrowie dziecka. Sama obecność aparatu na zębach nie ma wpływu na przebieg ciąży.
Fakt 3 - nie musisz zdejmować aparatu jeśli zaszłaś w ciążę
Noszenie aparatu ortodontycznego w ciąży – możliwe problemy
Noszenie aparatu ortodontycznego w ciąży, choć nie sprowadza zagrożenia zdrowotnego, może stać się jednak pewną niedogodnością. To jednak jest uzależnione od samopoczucia konkretnej kobiety. Leczenie ortodontyczne wymaga pewnej zmiany nawyków i szczególnej staranności w dbaniu o aparat ortodontyczny.
Fakt 4 - aparat ortodontyczny może sprawiać kłopoty podczas ciąży
Zmiany hormonalne oraz reakcje ze strony przewodu pokarmowego u ciężarnej mogą spowodować następujące problemy:
-
Wrażliwość zębów
W trakcie ciąży może występować zjawisko nadwrażliwości zębiny. Powodem tego bywają wymioty. Kwas żołądkowy, który podczas tych przykrych symptomów ciąży ma kontakt z zębami, ma negatywny wpływ na szkliwo. Narusza je, tworzy szczeliny, a to w konsekwencji sprawia, że zęby stają tkliwe, reagują na niską i wysoką temperaturę. Bóle zębów pojawiają się podczas spożywania słodkich produktów.
Produkty powiązane
Jeżeli dotyczą Cię te problemy – mamy kilka porad:
Ø Używaj pasty przeznaczonej dla wrażliwych zębów. Polecamy SensiKIN, która uszczelnia i wzmacnia szkliwo. To zapobiega nadmiernym reakcjom zębów na bodźce.
Ø Jeśli dokuczają Ci wymioty – odczekaj z umyciem zębów pół godziny od chwili gdy ustaną.
Ø Wieczorem używaj pasty do zębów o wysokim stężeniu fluoru, by wspomóc regenerację szkliwa. Dobrym wyborem będzie pasta Curaprox Enzycal.
-
Bolesność dziąseł
Niektóre kobiety doświadczają w trakcie ciąży osłabienia (może to wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały). Czasem objawia się to wypadaniem włosów i gorszą kondycją skóry, a kiedy indziej oznacza to obrzęk dziąseł. Dodatkowo mechanizm działania aparatu ortodontycznego powoduje nacisk, co potęguje tkliwość dziąseł. Sprawdź także jak myć zęby z aparatem ortodontycznym.
W takiej sytuacji pomaga pasta zawierająca składniki łagodzące obrzęk. Wypróbuj KIN Gingival z alantoiną i pantenolem, które wzmacniają dziąsła i redukują podrażnienia. Inną pastą często wybieraną przez kobiety w ciąży jest Vitis gingival, która zawiera prowitaminę B5 i mleczan cynku (zmniejszający krwawienie dziąseł).
-
Skłonność do mdłości podczas mycia zębów
Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga dużej dyscypliny i higienicznych restrykcji. Obecność na powierzchni zębów zamków i drutów stanowi przestrzeń, w której łatwo gromadzą się pozostałości jedzenia. Podczas leczenia ortodontycznego trzeba poświęcać dużo uwagi na mycie zębów.
Może zainteresuje Cię także >> leczenie zębów podczas ciąży - 7 faktów
Niektóre kobiety podczas ciąży wykazują wysoką wrażliwość, a szczotkowanie zębów wywołuje u nich odruch wymiotny. To może uprzykrzać codzienną higienę. Jeśli dotyczy Ciebie ta dolegliwość – zacznij używać szczoteczki sonicznej, która skutecznie czyści zęby bez naruszania dziąseł. Zasada działania takiej szczoteczki nie wymaga nacisku ani szczególnego manewrowania w jamie ustnej. To wszystko sprawia, że codzienne mycie zębów będzie mniej drażniące. O wyższym komforcie mówi się w kontekście aparatu lingwalnego.
Mdłości podczas mycia zębów mogą być spowodowane smakiem pasty. Można wówczas wypróbować preparaty, których aromat będzie przyjemniejszy. Wypróbuj pastę OrthoKIN truskawka - mięta. Owocowy smak może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Produkty powiązane
Ciąża a aparat ortodontyczny – skonsultuj się ze specjalistą
Aparat ortodontyczny, jeśli został założony przed rozpoczęciem ciąży, nie stanowi sam w sobie przeszkody. Pamiętajmy jednak, że każda kobieta przechodzi ciążę inaczej. Indywidualne uwarunkowania, zmiany hormonalne i inne towarzyszące ciąży dolegliwości mogą się odbijać na leczeniu ortodontycznym. Jeżeli trudności typowe dla tego czasu są dla bardzo uciążliwe – należy rozważyć ściągnięcie aparatu.
Fakt 5 - Jeśli aparat ortodontyczny pogarsza Twoje samopoczucie w trakcie ciąży i potęguje dyskomfort - możesz z niego zrezygnować
Dylemat aparatu ortodontycznego w trakcie ciąży najlepiej omówić z lekarzem zajmującym się Twoim przypadkiem. Kontynuowanie procesu korekcji wad zgryzu i wad zębów za wszelką cenę? To nie jest dobra decyzja. Jeśli ból dziąseł i nadwrażliwość zębów powodują codzienną drogę przez mękę – czasem lepiej odpuścić i zrezygnować a aparatu.
Bibliografia:
J. Giglio, S. Lanni, D. Laskin, N. Giglio, Oral health care for the pregnant patient [w:] Journal Canadian Dental Association 2009 (dostęp: 28.06.2023).
E. Hartnett, J. Haber, B. Krainovich-Miller, A. Bella i inni, Oral Health in Pregnancy (dostęp: 28.06.2023).