Biały nalot na języku to dolegliwość, która zaburza estetykę jamy ustnej i często wiąże się również z objawami towarzyszącymi – takimi jak nieświeży oddech czy ból gardła. Może być spowodowany przez wiele rzeczy, od prostych do rozwiązania zaniedbań w higienie jamy ustnej, po infekcję grzybiczą. W tym artykule dowiesz się, o czym świadczy biały nalot na języku u dziecka i dorosłego. Dowiedz się również, jak się go pozbyć. Czytaj dalej!
Najważniejsze informacje w artykule:
- Biały nalot na języku – co oznacza ten stan?
- Biały nalot na języku u niemowlaka – skąd się bierze?
- Biały nalot na języku – jak się pozbyć? Domowe sposoby
Biały nalot na języku – co oznacza ten stan?
Język potrafi powiedzieć wiele o zdrowiu jamy ustnej, a czasem również całego organizmu. Zdrowy język w zadbanej jamie ustnej zawsze będzie miał kolor jasnoróżowy, oraz gładką powierzchnię w przedniej części, a głębiej zaczynają być widoczne małe guzki, czyli brodawki językowe. Jednym z najczęstszych odstępstw od normy jest biały nalot na języku, który nadaje mu bladej i niezdrowej aparycji.
Biały nalot na języku u dziecka i dorosłego może wiązać się z wieloma przyczynami i najczęściej nie jest stan chorobowy. Istnieje jednak ryzyko, że problem ten związany jest z infekcją lub stanem zapalnym, który wymaga konsultacji z lekarzem. Tak więc – aby odnaleźć powód, dla którego błona śluzowa języka została pokryta białym nalotem, należy najpierw zastanowić się, czy występują jakieś inne objawy.
Oto dolegliwości, które często występują w parze:
Kwaśny smak w ustach i biały nalot na języku
W znacznej większości przypadków biały nalot na języku jest spowodowany nie przez chorobę, a przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Gdy osad widniejący na jego powierzchni jest jednolity i śluzowaty, to najczęściej nic innego, jak nadbudowane bakterie i resztki pożywienia. To właśnie nadmierna ilość mikroorganizmów w jamie ustnej powoduje kwaśny smak, który często świadczy również o nieświeżym oddechu. U nas dowiesz się, co to jest halitoza i jak ją zwalczyć.
Biały nalot na języku i suchość w ustach
Na czynniki, które powodują biały nalot na języku, składa się również niedostateczne nawodnienie. Jeżeli pijesz zbyt mało wody, błona śluzowa jamy ustnej staje się wysuszona, a co za tym idzie – zmienia się w środowisko bardziej przyjazne dla rozwoju bakterii. A jak już wiesz, ich zbyt duża liczebność może zostać zaobserwowana jako biały nalot na języku.
Suchość w gardle i biały nalot na języku mogą pojawić się przez spanie z otwartymi ustami, lub przezchorobę, w której przebiegu pojawiła się gorączka, biegunka lub wymioty. Wówczas organizm traci bowiem dużo płynów, co przekłada się na zmniejszone wydzielanie śliny. Pamiętaj więc o piciu dużej ilości wody, zwłaszcza w sytuacjach, gdy Twój organizm potrzebuje tego najbardziej.
Biały nalot na języku i pieczenie
Język z białym nalotem może być jednocześnie objęty infekcją – wówczas obecne są również inne objawy, takie jak pieczenie i ból. Najczęściej przyczyną tego stanu są grzyby Candida albicans. W przypadku grzybicy osad nie pokrywa języka jednolicie, a przyjmuje formę białych plam. Dodatkowo język może być wówczas opuchnięty i zaczerwieniony. Częstym zjawiskiem jest grzybiczy biały nalot na języku po antybiotyku, ponieważ aby doszło do infekcji, musi pojawić się czynnik obniżający odporność.
Ucisk w gardle i biały nalot na języku
Często występuje również problem, który pacjenci opisują jako „klucha w gardle i biały nalot na języku”. Wszelkie objawy gardłowe w połączeniu z osadem mogą świadczyć o anginie, czyli zapaleniu gardła i migdałków podniebiennych. To choroba, której leczenie powinno odbyć się pod okiem lekarza, dlatego wszelki ból gardła w połączeniu z nalotem wymaga przeprowadzenia badań.
Biały nalot na języku u dziecka i gorączka
O czym świadczy biały nalot na języku u dzieci w połączeniu z gorączką? Temperatura powyżej 38°C to stan, który powinien skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Te dwa objawy również mogą świadczyć o anginie, a w tym przypadku konieczne będzie zastosowanie leków na receptę.
Biały nalot na języku u niemowlaka – skąd się bierze?
U małych dzieci również często występuje biały nalot na języku, którego widok może zmartwić rodziców. Stan ten dotyczy zwłaszcza noworodków i niemowląt, a w większości przypadków jest to po prostu osad z mleka! Małe dziecko po prostu nie wytwarza jeszcze wystarczająco śliny, aby resztki mleka zostały wypłukane z jamy ustnej, więc nie jest to powód do niepokoju.
O stanie chorobowym mowa dopiero wtedy, kiedy biały nalot na języku u dzieci jest wyjątkowo gruby i ma grudkowatą konsystencję. Jeśli dodatkowo Twój maluch jest niespokojny i często płacze, może to świadczyć o infekcji grzybiczej języka. Jak najszybciej udaj się więc ze swoim niemowlakiem do lekarza, ponieważ jest to choroba bardzo bolesna, która wymaga użycia specjalnych leków.
Produkty powiązane
Biały nalot na języku – jak się pozbyć? Domowe sposoby
Sposób na to, jak usunąć biały nalot z języka, zależy od przyczyny problemu. Zmagasz się z nieestetycznym osadem, a jednocześnie dokuczliwymi objawami, takimi jak ból gardła, pieczenie języka czy ból w jamie ustnej? W tym przypadku koniecznie udaj się do lekarza – może to być bowiem infekcja grzybicza lub inne schorzenie, które wymaga leczenia farmakologicznego.
Biały nalot na języku w Twoim przypadku nie idzie w parze z żadnymi bolesnymi objawami, a poza tym zauważyłeś nieświeży oddech czy kwaśny smak w ustach? W takim razie przyczyną problemu najpewniej jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, lub pominięcie bardzo ważnego kroku, którym jest czyszczenie języka. Taki osad jest bardzo łatwo usunąć – wystarczy wyposażyć się w specjalny czyścik do języka, który szybko zeskrobie osad z bakterii i resztek pożywienia.
Czyszczenie języka to niezbędny, lecz bardzo często pomijany krok w codziennej higienie jamy ustnej. Jego pominięcie może skutkować właśnie nieestetycznym białym nalotem na języku, nieświeżym oddechu, a nawet próchnicy, gdyż bakterie z języka przenoszą się na zęby. Zakup dobrej jakości czyścik, taki jak skrobaczka do języka HALITA i używaj go codziennie rano, aby cieszyć się idealnie czystą jamą ustną!
Jak usunąć biały nalot na języku u niemowlaka? Jeżeli jest to zwykły osad z mleka, możesz wyczyścić jamę ustną malucha specjalną nakładką lub miękką szczoteczką manualną. W DentiLove.pl znajdziesz szczoteczki do zębów dla dzieci o ultradelikatnym włosiu, idealnym do utrzymywania higieny jamy ustnej zarówno niemowlaka, jak i kilkuletniego dziecka.
To już wszystko, co musisz wiedzieć o białym nalocie na języku. Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować swojego zdrowia i udać się do lekarza w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów. Odpowiednia higiena jamy ustnej odpłaci Ci się zarówno pięknym uśmiechem, jak i dobrym zdrowiem!
Bibliografia:
Jon Johnson, Causes of a white tongue and how to get rid of it, 2024
Stephanie Watson, What Causes a White Tongue and How to Treat It, 2019
NHS, Sore or white tongue, 2023
Centers for Disease Control and Prevention, Candida infections of the mouth, throat, and esophagus, 2021