Jakie olejki eteryczne pomagają zdrowiu jamy ustnej? Nasze top 6

Coraz więcej osób wykorzystuje dobroczynny wpływ olejków eterycznych na zdrowie organizmu – w tym na stan jamy ustnej! Skoncentrowana moc natury pomoże Ci złagodzić podrażnienia i oczyścić zęby ze szkodliwych bakterii, a także zapobiec rozwojowi stanów zapalnych dziąseł. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze olejki eteryczne do jamy ustnej oraz ich właściwości!

Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Olejki eteryczne w pielęgnacji jamy ustnej – czy warto?

W dzisiejszych czasach coraz ważniejszy staje się holistyczny sposób dbania o zdrowie w zgodzie z naturą. Wiele osób zmaga się z nietolerancją lub nadwrażliwością na składniki, które są powszechnie stosowane w drogeryjnych produktach do higieny jamy ustnej. Na szczęście istnieje bezpieczna i naturalna alternatywa dla syntetycznych składników – to nic innego, jak olejki eteryczne! Są one otrzymywane w procesie destylacji lub tłoczenia na zimno, dzięki czemu możesz być pewien, że są w 100% pochodzenia roślinnego.

Olejki eteryczne cechują się potwierdzonymi klinicznie właściwościami prozdrowotnymi. Zawierają one związki o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym – skutecznie niszczą więc drobnoustroje odpowiedzialne za brzydki oddech, próchnicę czy zapalenie dziąseł. Więcej informacji na temat tego schorzenia dowiesz się na naszym blogu.

Olejki eteryczne to również doskonały wybór dla każdego, kto ceni sobie ich naturalny aromat i smak. Dzięki nim będziesz w stanie zapewnić sobie świeżość jamy ustnej przez wiele godzin, a także cieszyć się produktem, który w pełni spełnia Twoje preferencje smakowe.

Tak więc, jeżeli ciekawi Cię pielęgnacja jamy ustnej, która jest bliżej natury niż komercyjne pasty do zębów i płyny do płukania – warto wypróbować olejki eteryczne! Ich zastosowanie wykracza poza zwykłą aromaterapię, ponieważ charakteryzują się szeregiem prozdrowotnych właściwości. Właśnie dlatego warto wzbogacić o nie codzienną higienę jamy ustnej, lub używać okresowo jako remedium na powszechne problemy stomatologiczne.

6 najlepszych olejków eterycznych do jamy ustnej dla zdrowych zębów i dziąseł

Mięta to jedno z najwspanialszych ziół na dziąsła i zęby, co jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Niemal wszystkie produkty do higieny jamy ustnej zawierają bowiem ekstrakty i olejki eteryczne z tej rośliny! Mentol zawarty w mięcie pomaga oczyścić zęby z próchnicotwórczych bakterii, jednocześnie hamując ich rozwój. Do tego działa on łagodząco na stany zapalne – to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę jak powszechnym schorzeniem jest obecnie zapalenie dziąseł.

Prozdrowotne właściwości mięty to jednak nie wszystko – dodatkowo smakuje ona po prostu obłędnie! Wzbogacenie codziennej higieny jamy ustnej o naturalny olejek miętowy sprawi, że mycie zębów stanie się czystą przyjemnością. Uczucie świeżości pozostanie zaś z Tobą na długie godziny po ostatnim użyciu olejku miętowego!

Produkty powiązane

Lawenda to kolejna roślina, która poza obłędnym zapachem charakteryzuje się również szeregiem właściwości wspierających zdrowie jamy ustnej. Eteryczny olejek lawendowy w toku badań klinicznych wykazał się silnym działaniem przeciwdrobnoustrojowym – skutecznie przeciwdziała rozwojowi większości bakterii, grzybów nitkowatych i drożdży. Olejek lawendowy zawdzięcza swoje właściwości składnikowi o nazwie linalol, którego duża dawka znajduje się w każdej kropli tego aromatycznego wyciągu.

Ze względu na swoje skutecznie działanie przeciwgrzybicze, olejek lawendowy stanowi doskonałe dopełnienie kuracji nystatyną do jamy ustnej w przypadku infekcji grzybiczych. Stosując go w pastach do zębów oraz jako płukanek, będziesz mógł wspomóc gojenie wszelkich pleśniawek i nadżerek. Dodatkowo zapobiegniesz ich ponownemu wystąpieniu, ponieważ usuniesz chorobotwórcze drożdże z jamy ustnej, zanim zainfekują błonę śluzową.

Istnieje pewien gatunek drzewa, które rośnie w wilgotnym klimacie równikowym, jednak podbił cały świat swoim prozdrowotnym działaniem – to eukaliptus! Ma on długą historię w medycynie ludowej Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców Australii. Roślina ta znana jest przede wszystkim ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie układu oddechowego, jednak już od tysięcy lat ludzie żuli jej liście dla zachowania najwyższej higieny jamy ustnej.

Dzisiaj udowodnione zostało, że olejek eukaliptusowy cechuje się intensywnym działaniem antybakteryjnym. Dodatkowo badania wykazały, że jest on skutecznym środkiem immunoregulującym – wpływa on więc na regulację oraz stymulowanie odpowiedzi odpornościowej przeciwko różnorakim chorobom zakaźnym.

W przeciwieństwie do olejku lawendowego, jego prozdrowotne właściwości nie wynikają z obecności jednego dominującego składnika aktywnego. Zamiast tego, są one spowodowane przez doskonałą synergię zachodzącą pomiędzy licznymi składnikami, takimi jak limonen, globulol, aromadendren i kuminal. Ze względu na to, higiena jamy ustnej wzbogacona o olejek eukaliptusowy to skuteczna profilaktyka przeciwko próchnicy – tutaj znajdziesz więcej wskazówek!

Cytryny to owoce pełne zdrowia, jednak kwas zawarty w ich soku może uszkadzać szkliwo, dlatego też warto zamiast tego zdecydować się na olejek cytrynowy. Składa się on przede wszystkim z terpenów – to organiczne związki chemiczne, które nadają olejkowi niezwykle skutecznych właściwości przeciwgrzybiczych.

W toku badań laboratoryjnych olejek cytrynowy skutecznie przeciwdziałał rozwojowi grzybów z gatunku Candida, czyli tych odpowiedzialnych za rozwój infekcji grzybiczych jamy ustnej. Eteryczny olejek cytrynowy to doskonały środek na wszelkiego rodzaju pleśniawki i zajady – warto używać go zarówno w trakcie infekcji, jak i na co dzień w ramach profilaktyki.

Produkty powiązane

Na długo przed rozwojem nowoczesnej medycyny, goździki były używane jako skuteczne roślinne remedium na ból zęba. Składniki aktywne zawarte w tych kwiatach posiadają wspaniałe właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne – do tego stopnia, że również i dzisiaj są szeroko stosowane w stomatologii! Swoje terapeutyczne działanie olejek goździkowy zawdzięcza przede wszystkim wysokiemu stężeniu eugenolu, tymolu czy aldehydu cynamonowego.

Olejek goździkowy to jeden z najpotężniejszych antyutleniaczy w aromaterapii. Podczas badań klinicznych wykazał bardzo silną zdolność ograniczania aktywności wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania szkodliwego stresu oksydacyjnego – zwłaszcza podczas stanów zapalnych jamy ustnej. Do tego wykazuje się działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, przez co stanowi idealny dodatek do produktów do higieny jamy ustnej.

Cynamon to coś więcej niż tylko pyszna przyprawa do różnego rodzaju potraw i deserów – to również składnik o prozdrowotnym wpływie na jamę ustną. Analiza składu olejku cynamonowego wykazała, że głównym i najbardziej aktywnym jego składnikiem jest aldehyd cynamonowy. Wykazuje się on zarówno działaniem antybakteryjnym, jak i przeciwpasożytniczym, dzięki czemu pomaga usunąć szkodliwe mikroorganizmy jamy ustnej.

Co więcej, olejek cynamonowy ma potencjał antymutagenny, czyli zmniejsza ryzyko wystąpienia spontanicznych mutacji w ludzkich komórkach, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów. Olejek z tej przyprawy jest więc szczególnie ceniony za swoje dobroczynne właściwości, które obejmują nie tylko jamę ustną, ale i całe ciało!

Wystarczy jedna kropla olejku cynamonowego regularnie dodawana do pasty do zębów czy płynu do płukania jamy ustnej, abyś mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z jego stosowania.

Olejki eteryczne do jamy ustnej – efekty uboczne

Zanim zaczniesz stosować olejki eteryczne w pielęgnacji jamy ustnej, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że naturalne środki nie zawsze są wolne od skutków ubocznych. Działania niepożądane są zgłaszane również w przypadku olejków eterycznych, szczególnie u osób z alergią lub nadwrażliwością na zawarte w nich składniki aktywne. W rzadkich przypadkach stosowanie olejków eterycznych może skutkować podrażnieniami czy reakcjami alergicznymi – wówczas należy natychmiast zrezygnować z ich stosowania.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych efektów ubocznych, upewnij się, że używasz olejków eterycznych we właściwy sposób. Ich stężenie nie powinno być zbyt wysokie – jeżeli chcesz przyrządzić własny płyn do płukania jamy ustnej, wystarczy od 5 do 10 kropli olejku na 250 ml wody. Możesz również dodać od 1 do 3 kropli na jedną porcję pasty do zębów.

Chcesz skorzystać z dobroczynnego działania olejków eterycznych na dziąsła i zęby, jednak nie chcesz ryzykować wystąpienia efektów ubocznych? Zdecyduj się więc na specjalistyczne produkty do jamy ustnej, które zawierają naturalne ekstrakty roślinne. W naszym sklepie znajdziesz pasty do zębów i płyny do płukania dla osób, które cenią sobie pielęgnację jamy ustnej w zgodzie z naturą – dlatego nie czekaj dłużej i wybierz produkt idealny dla siebie!

 

Bibliografia:

Namrata Dagli, Rushabh Dagli, Rasha Said Mahmoud, Kusai Baroudi, Essential oils, their therapeutic properties, and implication in dentistry: A review, 2015.

Kwiatkowska A., Mielczarek A., Gajewski T., Wykorzystanie olejków eterycznych w środkach do higieny jamy ustnej, 2017.

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię