Smoczek ortodontyczny – czym jest?

Smoczek ortodontyczny został stworzony z myślą o prawidłowym rozwoju jamy ustnej dziecka. Dotychczas wiele osób nie zdawało sobie sprawy w jaki sposób używanie przez malucha zwykłego smoczka może wpłynąć na jego zgryz. Sprawdź czym smoczek ortodontyczny różni się od zwykłego i komu jest zalecany.


Smoczek ortodontyczny – co to jest?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Zdrowie zaś jest wartością nadrzędną. Nasza świadomość w wielu obszarach znacznie wzrosła, w tym także wiedza o zapobieganiu wadom zgryzu. Smoczek ortodontyczny to jeden z niezwykle skutecznych sposobów!

Coraz więcej mówi się o tym, że używanie przez dziecko smoczka, może spowodować różne nieprawidłowości w kształtowaniu się jamy ustnej. To z kolei pociąga za sobą konsekwencje w postaci najczęściej występujących wad: przodozgryzu i zgryzu krzyżowego. Smoczek ortodontyczny to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala połączyć korzyści, jakie niesie z sobą korzystanie przez maluszka smoczka, z troską o jego ładny uśmiech w przyszłości.

Zobacz >> które zęby wychodzą pierwsze u dziecka? Poradnik

Produkty powiązane

Smoczek ortodontyczny – czym się wyróżnia?

Smoczek ortodontyczny na pierwszy rzut oka wygląda podobnie jak inne zwyczajne smoczki. Jednak gdy się mu przyjrzymy, to zauważymy, że ma on nieco inny kształt. Jego konstrukcja jest anatomicznie dostosowana do budowy jamy ustnej, dzięki czemu minimalizuje ryzyko powstawania wad zgryzu.

Smoczek ortodontyczny został zaprojektowany z myślą o wsparciu prawidłowego rozwoju podniebienia, dziąseł i zębów niemowlęcia. Jego charakterystyczną cechy jest specjalnie wyprofilowana końcówka – płaska od strony języka i delikatnie wypukła od strony podniebienia. Taka budowa wspiera prawidłowe ułożenie języka podczas ssania i chroni przed powstaniem tzw. podniebienia gotyckiego.

Może zainteresuje Cię także >> kiedy wypadają mleczaki?

Smoczek ortodontyczny na krzywy zgryz

Co warto wiedzieć o smoczku ortodontycznym?

Smoczki ortodontyczne są wytwarzane z materiałów hipoalergicznych – silikonu lub lateksu. Są to tworzywa przyjazne dla delikatnych tkanek jamy ustnej dziecka. Akcesoria te są wyposażone w otwory umożliwiające cyrkulację powietrza. Chroni to przed nadmiernym gromadzeniem się śliny wokół ust i zapobiega podrażnieniom wrażliwej skóry dziecka. Sprawdź co zrobić w przypadku zapalenia jamy ustnej u dziecka.

Otwory, które posiadają smoczki ortodontyczne, zmniejszają też nacisk tarczy smoczka na skórę wokół ust. Wszystkie cechy smoczków ortodontycznych wpływają korzystnie na komfort malucha. Nie możemy też zapominać o higienie. Wszystkie tego rodzaju produktu należy systematycznie myć, by zapobiegać gromadzeniu się bakterii, wirusów i grzybów. Smoczki ortodontyczne należy odkażać, by zapobiec infekcjom jamy ustnej, takim jak pleśniawki. Praktycznym rozwiązaniem są produkty, które można sterylizować w mikrofalówce. Uchronisz dzięki temu malucha przed takimi dolegliwościami, jak opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.

Produkty powiązane

Smoczek ortodontyczny na krzywy zgryz?

Niektórzy rodzice zadają pytanie, czy smoczek ortodontyczny na krzywy zgryz pomoże zniwelować problem? Nie, smoczek ortodontyczny nie jest metodą leczenia. Może on do pewnego stopnia zapobiegać nieprawidłowościom, ale – jeśli takowe istnieją – nie koryguje ich. Być może pewne skojarzenia nasuwają się w odniesieniu do płytki przedsionkowej, która może pozornie wyglądać podobnie. Jest to jednak inne akcesorium, które w istocie pełni funkcję leczniczą.

Dlaczego warto wybrać smoczek ortodontyczny?

Smoczek ortodontyczny, dzięki temu jak jest zaprojektowany, nie wywiera negatywnego wpływu na kształtowanie się jamy ustnej niemowlęcia. Rezygnacja ze smoczka w wielu przypadkach bywa trudna, ponieważ ten mały przedmiot pozwala dziecku się uspokoić.

Instynktowny odruch ssania daje maluchom poczucie bezpieczeństwa i redukuje stres. Korzystanie ze smoczka działa wyciszająco, ułatwia zasypianie. Zwykły smoczek, szczególnie taki, który nie jest dopasowany adekwatnie do wieku dziecka, wywołuje szereg problemów. Smoczek ortodontyczny stanowi dobrą alternatywę, jeśli całkowita rezygnacja z akcesorium nastręcza trudności.

Smoczek ortodontyczny działa prewencyjnie, zapewniając:

  • prawidłowe ułożenie języka – co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mowy;
  • ograniczenie nacisku na podniebienie i dziąsła – redukując ryzyko deformacji;

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania – skonsultuj się z pediatrą.

Smoczek ortodontyczny 0-3

>> Sprawdź co oznaczają białe dziąsła u niemowlaka.

Jak wybrać najlepszy smoczek ortodontyczny?

Na rynku akcesoriów dla dzieci i niemowląt mamy duży wybór smoczków ortodontycznych i zwykłych. Warto pamiętać, że zawsze należy je wybierać odpowiednio do wieku malucha. Gdy nasza pociecha rośnie, ukształtowanie jego jamy ustnej także się zmienia. Dlatego trzeba pamiętać o wymianie smoczka ortodontycznego.

Smoczek ortodontyczny 0-3

Producenci smoczków ortodontycznych w różny sposób mogą oznaczać kategorie produktów. Jako pierwszy rodzaj często można znaleźć smoczek ortodontyczny 0-3, czyli przeznaczony dla maluchów do trzeciego miesiąca życia (lub 0+). Są także smoczki ortodontyczne 0-6, czyli od narodzin do szóstego miesiąca życia.

Smoczek ortodontyczny 6-18

Dla starszych dzieci należy wybierać smoczek ortodontyczny 6-18, czyli dla przedziału wiekowego między szóstym a osiemnastym miesiącem życia. Odpowiednie akcesoria możemy znaleźć oznaczone jako smoczek ortodontyczny 6+ i kolejny 18+, czyli dla dzieci powyżej półtora roku życia.

Zobacz także >> bezpieczne pasty dla niemowląt - ranking

Smoczek ortodontyczny – przeciwwskazania

Specjaliści podkreślają, że choć dobrze dopasowany smoczek ortodontyczny jest lepszym wyborem niż zwykły, przypadkowy smoczek, to długotrwałe używanie go nigdy nie jest dobre dla rozwoju dziecka. On także powinien być udostępniany maluchowi z umiarem, by nie utrwalić niekontrolowanego nawyku ssania.
Przeciwwskazaniem do stosowania smoczka ortodontycznego są wrodzone wady rozwojowe w obrębie jamy ustnej.

Smoczek ortodontyczny a dbałość o zęby dziecka

W kontekście smoczka ortodontycznego warto wspomnieć o innych sposobach zapobiegania wadom zgryzu i problemom z zębami. Dlaczego dbanie o zęby mleczne jest istotne? Bo ich kondycja ma fundamentalny wpływ na zęby stałe. Próchnica i stany zapalne mogą się negatywnie odbijać na ogólnym zdrowiu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

- Szczoteczki do zębów dla dzieci

Czy wiesz, że od pierwszych ząbków mlecznych można używać szczoteczki sonicznej? Odpowiednio zaprojektowane urządzenia są delikatne, a jednocześnie są najskuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej.

Charakterystycznym problemem mleczaków związanym z nawykiem używania smoczka i picia z butelki, jest próchnica butelkowa.

W naszym sklepie znajdziesz wysokiej klasy szczoteczki soniczne dla dzieci w różnym wieku.

Produkty powiązane

Szczoteczka soniczna PixieDent Baby świetnie sprawdzi się jako pierwsza szczoteczka dla Twojego dziecka. Końcówka wyposażona we włókna super soft są w pełni bezpieczne dla młodego szkliwa. Zwróć uwagę, że to urządzenie jest kompatybilne z dwoma rodzajami końcówek:

  1. Pierwszy dla dzieci w wieku od 6 do 18 miesięcy
  2. Drugi dla dzieci od 18. do 36. miesiąca życia

Dzięki temu nie musisz wymieniać szczoteczki, gdy Twoja pociecha podrośnie. Wystarczy zmienić końcówkę!
Dla dzieci starszych idealna będzie szczoteczka soniczna PixieDent Lion Superhero. W tym przypadku również urządzenie jest przeznaczone do dłuższego użytku. Do zestawu dołączone są końcówki dla dwóch przedziałów wiekowych:

- Pasta do zębów dla dziecka

Pasta do zębów dla dziecka powinna być dobrana odpowiednio dla jego wieku. Preparaty dla najmłodszych różnią się składem i zawartością substancji aktywnych. To nie mogą być te same produkty, których używają dorośli. Ich smak będzie dla malucha zbyt drażniący. Odpowiednie wsparcie dla mineralizacji szkliwa zapewnia mocne i zdrowe zęby.

Produkty powiązane

- Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci

U nieco starszych dzieci, które mają już większą samodzielność i samokontrolę, możemy wprowadzić kolejne elementy prozdrowotnych nawyków. Płyn do płukania jamy ustnej dla dziecka znacznie poprawia poziom higieny zębów. Regularne stosowanie takich preparatów obniża ryzyko rozwoju próchnicy i stanów zapalnych przyzębia. Aktywne składniki zawarte w płynach docierają do trudno dostępnych przestrzeni w jamie ustnej, likwidują bakterie i zapobiegają gromadzeniu się płytki nazębnej.

- Regularne wizyty u dentysty

Systematyczne kontrole w gabinecie stomatologicznym to bardzo ważna część kształtowania świadomości dziecka. Nie warto czekać na pierwsze problemy. Nawet jeśli uśmiech Twojego dziecka jest bez zarzutu, a ząbki zdrowe i równe – powinno ono odwiedzać specjalistę. Oswojenie malucha z gabinetem, zbudowanie dobrej relacji i zaufania do dentysty, motywująca pochwała za dobrze zadbane mleczaki – to wszystko sprawi, że Twoje dziecko nie będzie w przyszłości nie będzie odczuwało lęku przed dentystą.

Produkty powiązane


 

 


Bibliografia:

  1. I. Arpalahti, K. Hänninen, M. Tolvanen, J. Varrela, D. Rice, The effect of early childhood non-nutritive sucking behavior including pacifiers on malocclusion: a randomized controlled trial [w:] The European Journal of Orthodontics 2024 Aug 9;46(5) (dostęp: 19.12.2024).
  2. S. Caruso, A. Nota, A. Darvizeh, M. Severino, R. Gatto, S. Tecco, Poor oral habits and malocclusions after usage of orthodontic pacifiers: an observational study on 3–5 years old children [w:] BMC Pediatrics 2019, Article number: 294 (dostęp: 19.12.2024).
  3. K.M. Schmid, R. Kugler, P. Nalabothu, C. Bosch, C. Verna, The effect of pacifier sucking on orofacial structures: a systematic literature review [w:] Progress in Orthodontics 2018 Mar 13;19:8 (dostęp: 19.12.2024).
  4. L. Dimberg, L. Bondemark, B. Söderfeldt, B. Lennartsson, Prevalence of malocclusion traits and sucking habits among 3-year-old children [w:] Swedish Dental Journal 2010;34(1) (dostęp: 19.12.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię