Czym jest czarny osad na zębach? Jak usunąć?

Czarny osad na zębach to problem, który znacznie wpływa na estetykę uśmiechu. Mowa o nim, gdy na zębach widoczne są ciemne przebarwienia zewnętrzne, obejmujące przede wszystkim obszar przy linii dziąseł. Może pojawić się zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej. Istnieje kilka przyczyn co do tego, skąd bierze się czarny osad na zębach, dlatego koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak go usunąć.

Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Skąd się bierze czarny osad na zębach? Przyczyny

Czarny osad na zębach powstaje, gdy w jamie ustnej obecne są związki żelaza, miedzi i siarki. Stwierdzono, że flora bakteryjna osób z problemem czarnego osadu różni się również od mikroflory osób, u których taki osad nigdy się nie rozwijał. Taka ślina zawiera więcej bakterii Actinomyces spp., czyli tzw. promieniowców, jednak mniej bakterii próchnicotwórczych.

Z ciemnymi przebarwieniami zębów najczęściej zmagają się palacze, a także osoby, które piją dużo kawy, czarnej herbaty lub czerwonego wina. Pigmenty mocno zabarwionych napojów i substancje smoliste znajdujące się w papierosach stopniowo odkładają się na szkliwie. Takie przebarwienia są jednak odmienne od czarnego osadu na zębach, ponieważ najczęściej rozwija się on niezależnie od czynników zewnętrznych. Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, czym jest osad na zębach.

Produkty powiązane

Ze względu na specyficzną mikroflorę osób z czarnym osadem na zębach, przypuszcza się, że zapobiega ona rozwojowi próchnicy. Dodatkowo zdolność takiej śliny do utrzymania prawidłowego pH jamy ustnej odpowiada za jej korzystny wpływ na ogólne zdrowie zębów, dziąseł oraz błony śluzowej.

Niestety często zdarza się, że z czarnym osadem na zębach mylona jest próchnica. To choroba, która na późniejszym etapie rozwoju objawia się czarnymi ubytkami, które mogą wyglądać jak plamy na szkliwie. Najczęściej pojawiają się one w bruzdach zębowych lub przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi zębami. Taki stan to próchnica międzyzębowa – u nas przeczytasz więcej na jej temat.

Czarny osad na zębach – jak usunąć?

Czarny osad na zębach u dziecka lub dorosłego to jedynie powierzchowne przebarwienia szkliwa – oznacza to, że jego usunięcie nie powinno przysparzać problemów. Jak usunąć czarny osad na zębach? Domowe sposoby w tym przypadku mogą okazać się niewystarczające, dlatego należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Tam dentysta lub wykwalifikowana asystentka wykona higienizację, która polega na oczyszczenia zębów z powierzchownych zanieczyszczeń oraz przebarwień, a także wypolerowaniu ich. Jeżeli masz tendencje do odkładania się czarnego osadu na zębach, zabieg higienizacji powinieneś powtarzać regularnie.

Produkty powiązane

Jeżeli czarny osad na zębie to nie zwykłe przebarwienie, a próchnica – również konieczna będzie konsultacja ze stomatologiem, aby podjąć decyzję odnośnie sposobu leczenia. Jeżeli ubytek zęba sięga głęboko, konieczne będzie borowanie zęba. Ten zabieg nie tylko pozwoli zatrzymać rozwój próchnicy i odbudować uszkodzenia, ale i przywrócić naturalny, biały kolor zęba.

Bibliografia:

Swietłana Kozaczuk, Czarny osad na zębach mlecznych, 2020
Verónica Veses, Pedro González-Torres, Belén Carbonetto, M. del Mar Jovani-Sancho, Raquel González-Martínez, Isidoro Cortell-Ballester, Chirag C. Sheth, Dental black plaque: metagenomic characterization and comparative analysis with white-plaque, 2020

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię