Zdrowe i mocne zęby to nie tylko kwestia estetyki — to w końcu one umożliwiają nam również odpowiednie rozdrabnianie jedzenia, a także prawidłową wymowę niektórych głosek. Czujesz, że Twoje zęby są kruche i słabe, np. po ciąży czy zabiegu stomatologicznym? A może po prostu chcesz wesprzeć ich proces remineralizacji? W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki odnośnie tego, jak wzmocnić zęby poprzez zdrową dietę, dbałość o higienę jamy ustnej oraz wybór najlepszych produktów stomatologicznych. Odkryj tajniki pięknych i silnych zębów!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Jak wzmocnić zęby i dziąsła? Zasada, o której trzeba pamiętać
- Jak wzmocnić zęby? 6 najważniejszych sposobów
- Jak wzmocnić zęby – kiedy lepiej udać się do lekarza?
Jak wzmocnić zęby i dziąsła? Zasada, o której trzeba pamiętać
Zanim zaczniesz proces świadomego dążenia do wzmocnienia zębów, musisz najpierw poznać jedną ważną zasadę. Dzięki niej będziesz mieć pewność, że Twoje starania okażą się skuteczne i przyniosą długotrwałe rezultaty. Owa zasada głosi, że najważniejszą rzeczą w dążeniu do wzmocnienia zębów jest systematyczność! Nie wystarczy tylko sporadyczne umycie zębów pastą z fluorem, czy kilkukrotne zjedzenie pełnowartościowego obiadu.
Jeśli więc chcesz wiedzieć, co na wzmocnienie zębów będzie najlepsze – liczy się tu przede wszystkim sumienność i systematyczność. Zarówno w utrzymywaniu zdrowej diety oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej, jak i w stosowaniu się do naszych wskazówek. Osłabione zęby nie wzmocnią się bowiem z dnia na dzień – to kilkutygodniowy proces, którego efekty również muszą być utrzymywane.
Zaczynając wzmocnienie zębów, nie zapominaj również o dziąsłach. To właśnie one stanowią ich fundament, który powinien być silny i stabilny. Tutaj znajdziesz 5 sprawdzonych sposobów odnośnie tego, jak dbać o dziąsła. W artykułach na naszym blogu podpowiadamy, jak odzyskać i utrzymać zdrowie jamy ustnej – łącznie z jej najczęściej pomijanymi elementami!
Jak wzmocnić zęby? 6 najważniejszych sposobów
-
Dbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej to pierwsza linia obrony uzębienia przed wszelkimi chorobami, które mogą je osłabiać. To także najważniejsze narzędzie umożliwiające wzmocnienie zębów. Niestety wciąż zbyt wiele Polaków nie myje zębów, lub robi to za krótko. Efekt zaniedbania higieny jamy ustnej to słabe, kruche zęby pokryte kamieniem nazębnym z widocznymi ubytkami próchnicowymi. Nie ma mowy o mocnych, zdrowych zębach bez ich odpowiedniej pielęgnacji.
Tak więc, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?
- Mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, każdorazowo przez 2 minuty z uwzględnieniem każdego zęba jednakowo – dokładne szczotkowanie obejmuje przód, tył oraz czubek siekaczy i zębów trzonowych, a także kłów.
- Nitkowanie zębów raz dziennie z uwzględnieniem przestrzeni międzyzębowych pomiędzy każdym poszczególnym zębem.
- Codzienne czyszczenie języka specjalnym czyścikiem.
Zacznij stosować się do tych wytycznych już dziś, a już wkrótce zauważysz, że Twoje zęby staną się jasne, błyszczące i wzmocnione!
-
Utrzymuj zdrową dietę
O zdrowie jamy ustnej należy dbać nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Jak wzmocnić zęby? Dieta będzie jednym z najważniejszych czynników, które wpłyną na Twój sukces! Przede wszystkim, należy ograniczyć wysokoprzetworzone jedzenie bogate w węglowodany proste – takie jak słodkie napoje, słodycze, słone przekąski oraz wypieki z mąki rafinowanej. Cukry zawarte w tych produktach oblepiają zęby i stanowią ulubioną pożywkę próchnicotwórczych bakterii – one prowadzą z kolei do demineralizacji szkliwa oraz osłabienia zębów.
Zamiast tego postaw na węglowodany złożone – czyli owoce, warzywa, orzechy oraz produkty z mąki pełnoziarnistej. Dbaj o dietę bogatą w witaminy i minerały, które odżywiają tkanki przyzębia i wspomagają remineralizację szkliwa.
Co jeść, aby wzmocnić zęby?
- Nabiał – produkty takie jak kefir, twaróg, ser czy niesłodzony jogurt są bogate w wapń, który jest jednym z głównych budulców zębów.
- Warzywa liściaste – np. jarmuż czy szpinak, to doskonałe źródło wapnia dla weganów.
- Łosoś i inne tłuste ryby – zawarte w nich witaminy ułatwiają wchłaniania wapnia.
- Orzechy i pestki – migdały, orzechy włoskie, pestki dyni i słonecznik zawierają dużo fosforu, który wraz z wapniem buduje mocne zęby i kości.
>>> Zobacz też: Rola witamin i minerałów w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej |
-
Rzuć palenie
Dym tytoniowy ma destrukcyjny wpływ na zdrowie zębów – powoduje ich żółknięcie i odkładanie osadu, a także przyczynia się do ubytku substancji mineralnych ze szkliwa. Nie ma czegoś takiego, jak zdrowy palacz, dlatego nałóg tytoniowy skutecznie uniemożliwi Ci dążenie do mocnych, pięknych zębów. Aby dowiedzieć się więcej odnośnie higieny jamy ustnej dla osób palących papierosy, przeczytaj nasz artykuł: Pasta do zębów dla palaczy – czy jest skuteczna?
-
Używaj specjalistycznych środków do higieny jamy ustnej
Jeśli zależy Ci na skutecznym wzmocnieniu zębów, zwykłe produkty do higieny jamy ustnej z drogerii lub supermarketu okażą się niewystarczające. Zamiast tego, wybierz specjalistyczne produkty dedykowane dla słabych, kruchych zębów z wysokim stężeniem fluoru oraz innych składników wspomagających remineralizację zębów.
W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne pasty do zębów polecane przez stomatologów do wzmocnienia szkliwa oraz zapobiegania próchnicy. Doskonałym i uniwersalnym wyborem jest np. pasta Biorepair Night wzbogacona o technologię “microRepair”, która zawiera w swoim składzie cząsteczki biomimetycznego hydroksyapatytu. Cząsteczki te łączą się ze szkliwem, dzięki czemu zostaje ono odbudowane, zremineralizowane i wzmocnione po każdorazowym myciu zębów!
Produkty powiązane
Kuracja wzmacniająca zęby przyniesie jeszcze lepsze efekty, jeżeli pastę odbudowującą będziesz stosować równolegle z płynem do płukania jamy ustnej Biorepair. Jego gęsta formuła bogata w składniki aktywne ściśle pokrywa każdy ząb i wspomaga regenerację szkliwa aż przez kilka godzin po jego zastosowaniu. Płyny do płukania jamy ustnej stanowią doskonałe dopełnienie codziennej higieny zębów, dlatego nie wahaj się wybrać spośród naszej oferty produktu, który będzie najlepszy dla Twoich indywidualnych potrzeb!
Produkty powiązane
-
Udawaj się na regularne wizyty do stomatologa
Stan swojego zdrowia należy regularnie kontrolować w gabinecie lekarza – to samo tyczy się zębów, które są narażone na różne schorzenia. Stomatolog w czasie regularnych wizyt będzie w stanie zbadać ogólny stan zdrowia jamy ustnej, a także wykryć wszelkie zmiany próchnicowe czy stany zapalne w dziąsłach wystarczająco wcześnie. Dzięki temu będziesz w stanie stłumić problem w zarodku i zapobiec dalszemu osłabieniu zębów. Zaleca się, aby na badanie kontrolne udawać się do dentysty przynajmniej raz na rok.
>>> Zobacz również: Wizyta u dentysty - co trzeba wiedzieć? |
-
Zadbaj o odpowiedni poziom witamin
Braki witamin objawiają się wieloma problemami zdrowotnymi, a w tym – osłabieniem zębów. Z tego względu, warto przeprowadzać regularne badania, aby dowiedzieć się, jak wygląda stężenie wybranych witamin w Twojej krwi.
Oto witaminy, które grają rolę w utrzymaniu zdrowych i silnych zębów:
- Witamina D – badania wykazały, że na jej niedobór cierpi nawet 90% Polaków. Witamina ta pomaga organizmowi wchłaniać wapń z pożywienia, który jest niezbędny do odbudowy i wzmocnienia kości oraz zębów. Przy niedoborach, organizm nie jest w stanie prawidłowo wchłaniać wapnia, czego efektem są kruche, słabe zęby.
- Witamina A – bierze ona udział w tworzeniu i remineralizacji szkliwa zębów. Witamina A wspomaga również odpowiednią funkcję błon śluzowych oraz ślinianek, co wpływa pozytywnie na zdrowie całej jamy ustnej, w tym przede wszystkim zębów.
- Witamina C – jest niezbędna dla zdrowia dziąseł, pomaga bowiem zachować ich integralność i zapobiega stanom zapalnym. A jak już wiesz – zdrowe dziąsła to zdrowe zęby!
- Witamina K2 – jest ważna dla metabolizmu wapnia, dzięki czemu wspomaga remineralizację zębów oraz zapobiega ich próchnicy.
Jeżeli okaże się, że zmagasz się z niedoborem którejś z tych witamin, powinieneś koniecznie skonsultować się z lekarzem, który poleci Ci odpowiednie suplementy oraz ich dawkowanie.
Jak wzmocnić zęby – kiedy lepiej udać się do lekarza?
Wiele osób jest zniechęconych wizją wizyty u lekarza stomatologa i wolą za wszelką cenę rozwiązać problem osłabionych zębów na własną rękę. Niestety domowa pielęgnacja jamy ustnej ma swoje limity. Jeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić ruszające się zęby, lub chcesz zremineralizować szkliwo, które widocznie zostało objęte próchnicą – w pierwszym rzędzie udaj się do dentysty.
Lekarz będzie w stanie ocenić ogólny stan zdrowia Twojego uzębienia i wdrożyć odpowiedni plan leczenia, który uchroni je przed dalszymi uszkodzeniami. W innym przypadku ryzykujesz wystąpieniem poważnych komplikacji, które mogą skutkować nawet utratą zęba!
Do kwestii, którą jest wzmocnienie zębów, trzeba podejść z odpowiednią determinacją oraz cierpliwością. Tylko systematyczne działania przyniosą bowiem pożądane skutki, jednak Twój wysiłek już po kilku tygodniach się opłaci – słabe, kruche zęby staną się mocne i zdrowe, a Twój uśmiech będzie błyszczał. Nie czekaj więc dłużej i zacznij już od dziś!
Bibliografia:
Dr. Darya Timin DNA Dental, Effective Natural Methods to Strengthen Your Teeth, 2022
Oral Health Foundation, Diet and Teeth, 2023
University of Rochester Medical Center, The Best and Worst Foods for Your Teeth, 2024
Atglen Family Dentistry, 5 Essential Vitamins for Teeth and Gums, 2023