Dlaczego zęby bolą? Najczęstsze przyczyny

Ból zębów to dolegliwość, której nie powinno się bagatelizować – nie ma bowiem czegoś takiego, jak bolące zęby bez powodu. Problem ten zawsze świadczy o tym, że coś niepokojącego dzieje się w zdrowiu jamy ustnej i powinien skłonić do podjęcia odpowiednich kroków. Tu poznasz najczęstsze przyczyny bólu zębów i dowiesz się, co robić w takiej sytuacji.


Dlaczego zęby bolą? Budowa zęba

Poznanie budowy zęba jest niezbędne do zrozumienia tego, jakie są przyczyny bólu zależnie od sytuacji. Oto poszczególne warstwy zęba:

  • Szkliwo – to najbardziej zewnętrzna warstwa zęba. Jest ono najtwardszym materiałem w ludzkim organizmie, jednak nie jest całkowicie odporne na erozję spowodowaną przez uszkodzenia mechaniczne czy działanie kwasów.
  • Zębina – jest zwapnioną tkanką, która znajduje się zaraz pod szkliwem. W jej budowę wchodzą liczne, mikroskopijne kanaliki zawierające zakończenia nerwowe. Jej główną rolą jest ochrona głębszych tkanek zęba i odbieranie bodźców dotykowych w przypadku wystąpienia czynnika drażniącego.
  • Miazga – to najgłębsza tkanka zęba, która jest bogato ukrwiona oraz unerwiona. Pełni funkcję czuciową, a także umożliwia budowę oraz remineralizację tkanek zęba.

Dlaczego zęby bolą? 5 najczęstszych przyczyn

1. Nadwrażliwość

Nadwrażliwość zębów to bardzo powszechny problem – szacuje się, że może zmagać się z nią nawet 30% Polaków. Dochodzi do niej, gdy zewnętrzna warstwa szkliwa staje się osłabiona, a tym samym znajdujące się pod nim kanaliki zębowe stają się odsłonięte. Wówczas każdy bodziec może powodować dokuczliwy, tępy ból w czasie jedzenia i picia, a także przez pewien czas po. Nadwrażliwość to kluczowy powód, dlaczego zęby bolą od zimnego, ciepłego czy słodkiego.

Dolegliwość tą mogą powodować również kwasy, np. te dodawane do napojów gazowanych czy naturalnie występujące w owocach. Właśnie dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: “dlaczego po jabłku bolą mnie zęby?”. Odpowiedź jest prosta – produkty o kwaśnym pH mogą wytrawiać szkliwo oraz podrażniać zakończenia nerwowe.

Nadwrażliwość jest również głównym powodem, dlaczego bolą zęby po wybielaniu? Niektóre środki wybielające penetrują wgłąb zęba, a tym samym mogą wywoływać tymczasowy dyskomfort. Jeśli zależy Ci na błyszczącym i jasnym uśmiechu, jednak bez nieprzyjemnych efektów ubocznych – koniecznie dowiedz się, jak wybielić zęby w domu. Tutaj znajdziesz najlepsze sposoby na zrobienie tego szybko, skutecznie i bezpiecznie!

2. Próchnica

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób stomatologicznych – dochodzi do niej w przypadku wzmożonej aktywności bakterii na zębach. Gdy nie są one na bieżąco usuwane za pomocą odpowiedniej higieny jamy ustnej, to żywią się węglowodanami pozostałymi po ostatnim posiłku. Ich produktem przemiany materii jest kwas mlekowy, który prowadzi do demineralizacji szkliwa i wystąpienia ubytków. Początkowo próchnica przyjmuje formę białych plam na zębach, a po czasie przemienia się w ciemne ubytki.

Gdy uszkodzenie zęba staje się wystarczająco rozległe, aby przejść przez szkliwo i dotrzeć do głębszych tkanek (sprawdź objawy zgorzeli zęba) – efektem tego jest ból, który nie daje o sobie zapomnieć i powoduje znaczny dyskomfort, najczęściej w obrębie jednego zęba. Jeżeli zmagasz się z dokuczliwym bólem w połączeniu z ciemnym ubytkiem w zębie – najpewniej przyczyną tego stanu jest próchnica. Poznaj 6 najważniejszych porad odnośnie tego, jak zapobiec próchnicy.

3. Aparat ortodontyczny

Dlaczego bolą zęby po założeniu aparatu? Leczenie ortodontyczne często wiąże się z występującym raz na jakimś czas bólem. Dzieje się tak, ponieważ drut wykonany jest ze specjalnego metalu o pamięci kształtu, zwanego nitinolem. Jest on aktywowany ciepłem, dlatego gdy znajduje się w jamie ustnej, zaczyna wywierać napięcie na zęby, stopniowo pociągając je ze sobą do właściwej pozycji. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, aby podarować sobie tymczasową ulgę – czytaj dalej, aby go poznać!

4. Zapalenie zatok

Zmagasz się z infekcją dróg oddechowych i zastanawiasz się, dlaczego zęby bolą od zatok? Co ciekawe, to jeden z powszechnych objawów tego schorzenia. Jest tak ze względu na bliskie sąsiedztwo nerwów jamy ustnej z nerwami zatok – ból może przerzutować wówczas z obszaru dotkniętego infekcją aż do zębów. Wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem – problemy z zatokami wymagają bowiem odpowiedniego leczenia.

5. Ciąża

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, dlaczego zęby bolą w ciąży, niezależnie od trymestru. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety podczas rozwoju dziecka, nierzadko powodują różnorakie dolegliwości stomatologiczne. Niemal ⅓ wszystkich kobiet w ciąży zmaga się z zapaleniem dziąseł, przy czym wiele z nich skarży się również na ból zębów.

Dzieje się tak w wyniku podwyższonego poziomu estrogenu i progesteronu, który zwiększa dopływ krwi do dziąseł i powoduje ich tkliwość. Jednocześnie zmianie może ulec pH śliny kobiety, co może prowadzić do szybszego namnażania bakterii w jamie ustnej i demineralizacji szkliwa. Wpływ wahających się hormonów na zdrowie jamy ustnej może wytłumaczyć również, dlaczego przed okresem bolą zęby.

Co na bolące zęby? Sposoby na ból zależnie od sytuacji

Ból zębów potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, jednak w jego przypadku należy wyleczyć przyczynę, nie tylko same objawy. W większości sytuacji jest to możliwe jedynie z pomocą lekarza dentysty, który zdiagnozuje ewentualną chorobę i dopasuje odpowiednie leczenie. Udanie się na wizytę do gabinetu stomatologa powinno być więc pierwszym krokiem, który należy podjąć, gdy wystąpi ból zęba.

Sposób na pozbycie się bólu w dużym stopniu zależy więc od przyczyny problemu. W przypadku próchnicy pomóc może jedynie wypełnienie ubytków lub leczenie kanałowe. Jeśli zaś zmagasz się z bólem zębów od zatok, aby się go pozbyć niezbędne będzie złagodzenie infekcji i stanu zapalnego. Również w ciąży należy zaczerpnąć rady lekarza, tak aby nie dopuścić do pogorszenia problemu zapalenia dziąseł i bólu zębów.

Jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego i wiesz już, dlaczego zęby bolą przy aparacie, jednak potrzebujesz sposobu na poradzenie sobie z dyskomfortem? Jako że metal, z którego wykonany jest aparat, jest aktywowany przez ciepło, to tymczasową ulgę przyniesie Ci obniżenie jego temperatury. Można to zrobić np. przez zjedzenie loda o ulubionym smaku, płukaniem jamy ustnej schłodzoną wodą czy trzymaniem w niej kostki lodu do rozpuszczenia.

Dla wszystkich osób, które zmagają się z nadwrażliwością, niezwykle ważne jest korzystanie z odpowiednich produktów przy codziennym rytuale mycia zębów. Warto zwrócić uwagę na preparaty zawierające hydroksyapatyt. W asortymencie DentiLove znajdziesz specjalistyczne pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej i żele, które pomogą Ci zremineralizować szkliwo i raz na zawsze pozbyć się bólu zębów od zimnych, ciepłych, kwaśnych i słodkich produktów.

Bibliografia:

  1. Rober Brennan, An Overview of Toothaches, 2023
  2. Valencia Higuera, Pregnancy Teeth Pain: Causes, Treatments, and Home Remedies, 2019
  3. Cleveland Clinic, Toothache, 2022
  4. Ana Gotter, Sensitive Teeth: Causes, Symptoms, Treatments, and More, 2018
  5. American Association of Endodontists, Tooth Pain, 2023

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię