Aparat lingwalny - czym jest? Kiedy się go stosuje?

Aparat lingwalny nazywany jest także niewidocznym aparatem ortodontycznym. Jak to możliwe? W tym artykule wyjaśniamy jak skonstruowany jest aparat lingwalny i do korekcji jakich wad może być stosowany. Przyjrzyjmy się też wadom i zaletom tego rozwiązania.


Aparat lingwalny – wszystko, co trzeba wiedzieć:

Co to jest aparat lingwalny?

Aparat lingwalny to rodzaj stałego aparatu ortodontycznego, który od tradycyjnego różni się umiejscowieniem zamków. W aparacie lingwalnym są one przytwierdzone (za pomocą specjalnego kleju) do wewnętrznej strony zębów, czyli od strony języka. Stąd też wzięła się nazwa lingwalny – aparat językowy.

Aparat lingwalny pojawił się w dziedzinie ortodoncji w latach 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Idea, która przyświecała nowemu rozwiązaniu skupiała się na estetyce uśmiechu osób, dla których wygląd był narzędziem pracy, np. dla aktorów i modeli. Aparat lingwalny jest praktycznie niewidoczny, gdy z kimś rozmawiamy lub się uśmiechamy. I to właśnie ta cecha spowodowała szybko rosnące zainteresowanie leczeniem wad zgryzu przy pomocy aparatu lingwalnego.

Koncepcja aparatu lingwalnego w kolejnych latach była udoskonalana, głównie w zakresie projektowania zamków i łuków, aby zwiększyć ich efektywność i komfort noszenia. W latach 90. i na początku XXI wieku aparaty lingwalne zaczęły być coraz bardziej powszechne. Wpływ na to miał rozwój  technologii cyfrowych, takich jak skanowanie 3D i komputerowe modelowanie leczenia ortodontycznego. Porównaj to ze współczesną wiedzą o aparacie retencyjnym.

Produkty powiązane

Aparat lingwalny – jakie wady leczy?

Aparat lingwalny może być stosowany do korekcji wszelkich wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Decyzja o wyborze konkretnych rozwiązań musi uwzględniać różne czynniki i indywidualne warunki pacjenta. Dlatego zawsze wymaga to konsultacji ze specjalistą i pełnej diagnostyki. Należy do niej m.in. pantomogram zębów.

Wady zgryzu najczęściej korygowane poprzez aparat lingwalny, to:

Aparat lingwalny może być stosowany bez względu na wiek - zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży, ale wymaga odpowiednich warunków. Zdarza się, że u niektórych osób nietypowa budowa jamy ustnej wyklucza wykorzystanie aparatu lingwalnego.

 

Sprawdź też jak dbać o aparat ortodontyczny

 

 

Rodzaje aparatów lingwalnych

Aparaty lingwalne dzielą się na dwa rodzaje. Aparat lingwalny prosty (lub standardowy) jest wyposażony w zamki, które są dostosowywane do uzębienia pacjenta w gabinecie ortodontycznym. Wcześniej pobierany jest wycisk, według którego dopasowywany jest łuk aparatu.

Aparat lingwalny z indywidualnymi zamkami to wariant o wiele bardziej precyzyjny. W tym przypadku wszystkie elementy są projektowane w laboratorium na indywidualne zamówienie. Dopasowywanie aparatu przez ortodontę nie jest tu konieczne.

Produkty powiązane

Aparat lingwalny – wady i zalety

Zaletą aparatu lingwalnego jest wspomniana na początku dyskretność, ale to nie koniec różnic. Niewidoczne zamki i druty z pewnością zwiększają pewności siebie i pozwalają uniknąć kompleksów i poczucia skrępowania.

Efektywność aparatu lingwalnego w niczym nie ustępuje tradycyjnym aparatom, a często może być nawet większa. Dotyczy to zwłaszcza aparatów lingwalnych projektowanych indywidualnie. Precyzja leczenia wad zgryzu aparatem lingwalnym może sprawić, że wizyty kontrolne będą rzadziej potrzebne, a cały proces będzie krótszy (jednak wpływ na to ma wiele innych spraw, takich jak wiek pacjenta i stopień skomplikowania wady).

Po okresie adaptacji, czyli przyzwyczajenia się do obecności aparatu lingwalnego na zębach, zapewnia on pacjentowi większy komfort do końca leczenia. W pierwszych dniach i tygodniach od założenia aparatu lingwalnego, pacjent może zmagać się z dyskomfortem. Częstym problemem jest podrażnienie języka, kłopoty z mówieniem i przyjmowaniem posiłków. To jednak jest przejściowe i po pewnym czasie nieprzyjemne doznania mijają. Sama procedura zakładania aparatu lingwalnego jest nieco bardziej skomplikowana, w porównaniu do tradycyjnego, i trwa dłużej.

Aparat lingwalny

Niewątpliwą wadą aparatu lingwalnego jest wyższa cena. Gdy jest on projektowany na indywidualne zamówienie wymaga to również oczekiwania kilku tygodni na jego wykonanie.

Aparat lingwalny – cena

Cena aparatu lingwalnego zwykle jest dwukrotnie wyższa od tradycyjnego. Aparat prosty kosztuje około 5 tys. zł, a indywidualny około 7 tys. zł. Należy pamiętać, że leczenie wad zgryzu wymaga kontrolnych wizyt u specjalisty, które również kosztują. W przypadku aparatu lingwalnego są one rzadsze.

Aparat lingwalny a tradycyjny – porównanie

Spójrzmy na porównanie poszczególnych cech aparatu lingwalnego i tradycyjnego:

  Aparat lingwalny Aparat tradycyjny
Cena wyższa niższa
Czas leczenia krótszy dłuższy
Komfort pacjenta większy mniejszy
Wpływ na wygląd niewidoczny widoczny
Higiena zębów łatwiejsza trudniejsza
Wizyty kontrolne rzadsze częstsze


Aparat lingwalny – wskazówki dla użytkowników

Korekcja wad zgryzu przy pomocy aparatu lingwalnego może się wiązać początkowo z niedogodnościami wywołanymi skaleczeniami języka. Zarówno ten, jak i inne aparaty, wymagają większej uwagi podczas codziennej higieny. Dlatego mamy kilka praktyczny porad, które pozwolą Ci zachować zdrowe zęby i znakomity komfort podczas noszenia aparatu:

1. Irygator do zębów

Irygator do zębów ze specjalna dyszą Orthodontic Tips pozwoli Ci na dokładne oczyszczenie jamy ustnej z pozostałości pokarmów. Precyzyjnie skierowany strumień wody zmiękczy i usunie płytkę nazębną z trudno dostępny miejsc, zapobiegając gromadzeniu się kamienia nazębnego.

Ale irygator świetnie się sprawdza również w innych okolicznościach, po zdjęciu aparatu. Gdy raz doświadczysz tej metody – nie będziesz chciał z niej zrezygnować. Różne rodzaje końcówek do irygatora pozwalają dostosować jego działanie do potrzeb użytkownika.

Produkty powiązane

2. Szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne są polecane przez dentystów niezależnie od tego, czy nosimy aparat ortodontyczny. Ta metoda codziennej higieny jest niezwykle efektywna i najskuteczniej chroni zęby przed próchnicą. Zjawisko kawitacji, które powstaje podczas używania szczoteczki sonicznej dokładnie oczyszcza wszystkie zakamarki i szczeliny. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój uśmiech będzie olśniewający.

Aparat lingwalny - cena

3. Płyn do płukania jamy ustnej

Codzienne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej ma szczególnie istotne znaczenie podczas leczenia ortodontycznego. Ten sposób przedłuża świeżość oddechu, a składniki antybakteryjne dodatkowo chronią zęby. Wybieraj preparaty opracowane z myślą o osobach noszących aparat, ponieważ zostały wzbogacone o składniki działające łagodząco i antyseptycznie. Dzięki temu szybko redukują podrażnienia, poprawiają kondycję błon śluzowych w jamie ustnej i przyspieszają gojenie się drobnych uszkodzeń.

Produkty powiązane

4. Wosk ortodontyczny i akcesoria

Wosk ortodontyczny to niezwykle prosty sposób na uniknięcie problemów, jakie powodują zamki i druty aparatów ortodontycznych. Możesz je łatwo zabezpieczyć tworząc gładką barierę z plastycznej masy. Nie zapomnij o ważnych akcesoriach, takich jak nici dentystyczne. Pomocna może się też okazać dodatkowa szczoteczka jednopęczkowa.

Produkty powiązane


 

 


Bibliografia:

  1. C. Alexander, R. Alexander, J. Gorman, J. Hilgers, C. Kurz, R. Scholz, J. Smith, Lingual orthodontics. A status report [w:] Journal of Clinical Orthodontics 1982 Apr;16(4) (dostęp: 13.01.2025).
  2. S. Ahmed, R. Alghabban, A. Alqahtani, K. Alrehail, A. Aljarullah, A. Alghannam, A.  AlHathlol, Evidence of Effectiveness of Lingual Orthodontics as an Alternative to Conventional Labial Orthodontics. A Systematic Review [w:] Cureus 2024 Jan 4;16(1) (dostęp: 13.01.2025).
  3. R. Joy Stanborough, C. Frank, Lingual Braces: The Upside and Downside of Braces on the Back Side [w:] Healthline June 17, 2019 (dostęp: 13.01.2025).
  4. H. Huh, K. Chaudhry, R. Stevens, K. Subramani, Practice of lingual orthodontics and practitioners’ opinion and experience with lingual braces in the United States [w:] Journal of Clinical and Experimental Dentistry 2021 Aug 1;13(8) (dostęp: 13.01.2025).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię