Gorzki smak w ustach – jakie są przyczyny?

Gorzki smak w ustach, którego źródłem nie są właśnie spożyte produkty, powinien dać do myślenia. Dyskomfort tego rodzaju może mieć kilka przyczyn. Najczęściej powodem goryczy w ustach jest niedokładna higiena zębów. Jeśli jednak mimo stosowania się do zaleceń specjalistów, gorzki smak w ustach nadal uprzykrza nam codzienność – trzeba sprawdzić skąd to wynika. Przyczyny gorzkiego smaku w ustach mogą być prozaiczne i łatwe do zniwelowanie, ale czasem są niepokojącym sygnałem, świadczącym o problemach zdrowotnych. Więcej informacji znajdziesz w treści artykułu.


Gorzki smak w ustach – co go wywołuje?

Gorzki smak w ustach a higiena zębów

Gorzki smak w ustach, szczególnie gdy łączy się z nieprzyjemnym zapachem wyczuwalnym dla otoczenia, jest bardzo krępujący. U wielu osób powoduje to pogorszenie apetytu, bo potrawy i napoje nie smakują tak jak powinny. W większości przypadków winę za gorzki smak w ustach ponoszą zaniedbania w pielęgnacji jamy ustnej. Dlatego warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się swoim nawykom higienicznym.

Gorzki smak w ustach, który najbardziej daje się we znaki rano - po przebudzeniu - wynika z nagromadzenia się biofilmu na zębach, języku i błonach śluzowych. Można tego uniknąć dzięki używaniu szczoteczki sonicznej, która z najwyższą skutecznością usuwa płytkę nazębną. W ten sposób zredukujesz ryzyko rozwoju próchnicy.

Produkty powiązane

Prostym i niedrogim akcesorium, które ułatwi Ci pozbycie się problemu gorzkiego smaku w ustach, jest czyścik do języka. Poręczne i bezpieczne narzędzie sprawia, że bez trudu usuniesz z języka nalot, a w raz z nim drobnoustroje, które działają na Twoją niekorzyść.

Produkty powiązane

Gorzki smak w ustach może mieć wiele wspólnego z nagromadzeniem się kamienia nazębnego. Można mu przeciwdziałać dzięki płynom do płukania jamy ustnej. Do wyboru masz preparaty w różnych smakach i o szerokim spektrum działania.

To najlepsza metoda na pozbycie się halitozy i wielu innych dolegliwości. W ofercie naszego sklepu są preparaty łagodzące objawy stanów zapalnych i chorób dziąseł. Bez trudu znajdziesz też płyny do płukania jamy ustnej dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Produkty powiązane

Płyn do płukania jamy ustnej jest znakomitą profilaktyką, która w wysokim stopniu ogranicza tworzenie się kamienia nazębnego. Jeśli jednak mimo starań, dochodzi do gromadzenia się nieestetycznych złogów, należy zgłosić się do dentysty na odpowiedni zabieg. Najczęściej stosowaną przez specjalistów  metodą usuwania kamienia jest skaling zębów.

Do innych przyczyn gorzkiego smaku w ustach należą też:

  • słabe nawodnienie organizmu
  • zmniejszone wydzielanie śliny
  • reakcje alergiczne ze strony śluzówki jamy ustnej
  • palenie papierosów

Jedzenie, które wywołuje gorzki smak

Produkty spożywcze, które są odpowiedzialne za gorzki smak w ustach, zazwyczaj łatwo nam wskazać. Wyraźna gorycz jest wyczuwalna podczas jedzenia grejpfrutów, niektórych gatunków pomarańczy, i tu wiemy od razu co ma ten wyrazisty smak. Podobnie jest z niektórymi ziołami i nalewkami przyrządzanymi na bazie tych roślin. Gorzko-cierpki smak ma aronia, karczochy, brukselka, piwo oraz wytrawne wina.

Gorzki smak w ustach - co oznacza?

Ale zaskoczenie może Cię spotkać nawet kilka dni po zjedzeniu orzeszków piniowych! To trochę tajemnicza, nie do końca wyjaśniona sprawa. Nazywane jest to angielskim terminem "pine nut syndrome" lub "pine mouth". Prawdopodobnie chodzi o zawarte w orzeszkach niektóre kwasy tłuszczowe. Ciekawostką jest fakt, nie wszyscy po zjedzeniu orzeszków piniowych doświadczają gorzkiego smaku, więc zjawisko musi być bardziej złożone, z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji metabolicznych.

Produkty powiązane

Gorzki smak w ustach z powodu zęba?

Gorzki smak w ustach może się pojawić, gdy do języka dotrze wydzielina ropna. Przy zaawansowanych stanach zapalnych dochodzi do namnażania się bakterii i gromadzenia się ropy w tkankach przyzębia. Silnie nabrzmiały ropień zęba znajduje ujście lub pęka i ropa wysącza się do wnętrza jamy ustnej. Wydostająca się ropa wydziela również nieprzyjemny zapach.

Gorzki smak w ustach a zmiany hormonalne

Przyczyną pojawienia gorzkiego smaku w ustach bywają zmiany hormonalne. To jedna z licznych niedogodności, które spotkają kobiety w ciąży. Dyskomfort pojawia się z różną intensywność i prowadzi niekiedy do silnych mdłości i wymiotów. Najczęściej w drugim semestrze ciąży te problemy się kończą.

Zobacz także >> 7 faktów na temat leczenia zębów w ciąży

Zmiany hormonalne to także przyczyna gorzkiego smaku u kobiet w okresie menopauzy. Spadek poziomu estrogenu w organizmie może objawiać się w ten sposób, nierzadko wraz z suchością w ustach.

Suplementy diety a gorzki smak w ustach

Do specjalisty trafiają czasem osoby skarżące się na gorzki smak w ustach, a po krótkim wywiadzie lekarskim okazuje się, że stosują one na własną rękę suplementację. Zmieniony smak może być spowodowany podwyższonym poziomem chromu, cynku, żelaza i miedzi. Wówczas pacjenci opisują to jako metaliczny posmak w ustach.

Gorzki smak w ustach a choroby przewodu pokarmowego

O gorzkim smaku w ustach mówią czasem osoby zmagające się refluksem. Ta dolegliwość powoduje, że kwasy trawienne z żołądka cofają się w stronę przełyku. To prowadzi do nieprzyjemnych objawów i uczucia palenia w gardle. Aby tego uniknąć, należy zrezygnować z tłustych posiłków. Skłonność do refluksu wzmaga dieta ciężkostrawna. Jeśli problem nawraca – konieczna jest wizyta u lekarza.

Gorycz w ustach występuje też na tle kamicy żółciowej. Nieprawidłowości w wydzielaniu i transportowaniu żółci, prowadzą do wytrącania się substancji, które wywołują m.in. ten efekt. Dysfunkcjom przewodu żółciowego towarzyszą zwykle:

  • bóle brzucha
  • nudności
  • brak apetytu

Gorzki smak w ustach? Zbadaj wątrobę!

Jeśli przyczyny gorzkiego smaku w ustach pozostają niewyjaśnione, a dbałość i higienę jamy ustnej nie przynosi poprawy – może to być sygnał schorzenia wątroby. Zaburzenia w czynnościach tego organu polegają m.in. na kumulowaniu się w organizmie toksycznych związków, które powinny być przez wątrobę wydalone (np. amoniak). Jeżeli gorzki smak w ustach nie ustępuje mimo zmiany nawyków – umów się na wizytę do lekarza. Opisywane objawy mogą mieć związek z marskością wątroby lub stanem zapalnym.

Gorzki smak w ustach z powodu infekcji grzybiczej

Gorzki smak w ustach jest jednym z symptomów współwystępujących w infekcjach wywołanych drożdżakami. Drobnoustroje kolonizujące wewnętrzną stronę policzków i język, są widoczne gołym okiem jako biały nalot. Charakteryzuje się on tym, że łatwo go zebrać przy pomocy łyżeczki lub podobnego przedmiotu (sprawdź jak odróżnić pleśniawkę od afty). Wyczuwalny jest przy tym nieprzyjemny zapach ust. Nie jest to stan groźny dla zdrowia, ale nie należy go lekceważyć, ponieważ nieleczona infekcja drożdżakowa będzie rozwijać się w kierunku gardła, wywołując ból i trudności z przełykaniem.

>> Sprawdź ranking antybakteryjnych past do zębów

Gorzki smak w ustach z powodu infekcji górnych dróg oddechowych

Zmiany w odczuwanym smaku są notowane podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Pacjenci zgłaszają ten symptom podczas przeziębienia i najczęstszych zakażeń wirusowych – grypy i grypopodobnych, które obejmują zatoki, gardło i migdałki.

Odczuwanie gorzkiego smaku może wystąpić przy:

  • zakażeniu koronawirusem
  • chorobach płuc
  • zapaleniu błon śluzowych w obrębie jamy ustnej
  • polipach w nosie

Produkty powiązane

Gorzki smak w ustach a zaburzenia układu nerwowego

Gorzki smak w ustach może być także spowodowany rzadkimi schorzeniami układu nerwowego. Bodźce smakowe są przekazywane z kubków smakowych do mózgu. Czasem w wyniku chorób lub urazu, sygnały te ulegają zaburzeniom, przez co człowiek może odczuwać dziwne smaki i zapachy. Taka sytuacja może być wynikiem:

  • nowotworów mózgu
  • padaczki
  • stwardnienia rozsianego
  • porażenia Bella

Na nieprzyjemne wrażenia smakowe skarżą się czasem osoby w podeszłym wieku. W ich przypadku powodem odczuwania gorzkiego smaku w ustach są zaawansowane procesy starzenia i demencja. One także upośledzają odczuwanie bodźców.

Gorzki smak w ustach jako uboczny skutek lekarstw

Przyczyną gorzkiego smaku w ustach mogą być niektóre leki. Należą do nich:

  • niektóre antybiotyki
  • lit
  • leki kardiologiczne
  • leki na depresję
  • farmaceutyki stosowane w terapii dny moczanowej

Zazwyczaj gorzki smak w ustach pojawia się na początku stosowania leków i po kilku dniach ustępuje. Jeśli obserwujesz u siebie to zjawisko, a mimo upływu czasu gorycz w ustach nie zmniejsza się – skonsultuj się lekarzem.

Gorzki smak w ustach to zjawisko, które jest często spotykane podczas terapii leczenia nowotworów. Chemioterapia i radioterapia mają bardzo silne działanie na cały organizm i liczne skutki uboczne. Jednak gdy w grę wchodzi zwalczenie tak groźnej choroby – gorzki smak w ustach to niewysoka cena.
 
 


Bibliografia:

  1. S. Schiffman, Influence of medications on taste and smell [w:] World Journal of Otorhinolaryngology 2018 Mar 26;4(1) (dostęp: 18.07.2024).
  2. R. Doty, S. Bromley, Effects of drugs on olfaction and taste [w:] Otorhinolaryngolic clinics of North America 2004 Dec;37(6) (dostęp: 18.07.2024).
  3. H. Sienkiewicz-Jarosz, P. Bieńkowski, Neurologiczne aspekty zaburzeń smaku [w:] Neurologia po Dyplomie, tom 7 Nr 5/2012 (dostęp: 18.07.2024).
  4. Taste Disorders [w:] National Institute of Dental and Craniofacial Research (dostęp: 18.07.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię