Lapisowanie zębów – jakie daje efekty?

Lapisowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który jest wykorzystywany w leczeniu próchnicy. Najczęściej stosuje się go u dzieci, ale i w pewnych przypadkach znajdzie on zastosowanie u dorosłych. Sprawdź na czym polega lapisowanie zębów i ile ono kosztuje.


Lapisowanie zębów - kompendium wiedzy

Lapisowanie zębów – na czym polega?

O lapisowaniu zębów mówimy najczęściej w kontekście leczenia próchnicy u dzieci. Warto podkreślić, że z gruntu fałszywy jest mit o rzekomym braku konieczności leczenia mleczaków. Zęby mleczne mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia dziecka, ponieważ stan zapalny, jakim jest próchnica, może się rozprzestrzeniać.

Działalność bakterii w jamie ustnej, które odpowiadają za tworzenie się ubytków w zębach, oddziałuje również na dziąsła, zatoki i kości szczęki i żuchwy. Stan mleczaków ma fundamentalny wpływ na kondycję zębów stałych, które zanim się wyrżną, mogą łatwo zarazić się próchnicą. Dlatego dbałość o higienę jamy ustnej u dzieci jest ogromnie ważna od samego początku, a zęby mleczne trzeba leczyć.

Produkty powiązane

Lapisowanie zębów polega na pokryciu ich specjalnym roztworem bakteriostatycznym. W ten sposób zostają one zaimpregnowane, a stan zapalny zahamowany. Pozwala to zatrzymać rozwój próchnicy i uchronić zęby przed ich przedwczesną utratą.

Dlatego dobrym rozwiązaniem, wartym uwzględnienia w momencie pojawiania się pierwszych mleczaków, jest lakowanie zębów.

Lapisowanie zębów

Lapisowanie zębów – wskazania

Wskazaniem do lapisowania zębów jest ryzyko, że wypełnienie nie utrzyma się. Dzieje się tak w przypadku dużych i płaskich powierzchni zębów. Dlatego to właśnie próchnica butelkowa – występująca u małych dzieci – stanowi najczęstsze wskazanie do lapisowania zębów. Zabieg ten, jako sposób ograniczenia stanu zapalnego, jest dobrym rozwiązaniem w przypadku dzieci nadpobudliwych lub m.in. w spektrum autyzmu.

Lapisowanie mleczaków jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną, a dzięki temu o wiele łatwiej tolerowaną, zwłaszcza przez najmłodszych pacjentów. Zabieg nie wymaga użycia wiertła, jest więc to doskonała alternatywa wobec tradycyjnych technik leczenia próchnicy, gdy dźwięk urządzenia wywołuje lęk.

Jeśli dziecko nie jest w stanie przełamać strachu i nie chce współpracować podczas wizyty u dentysty – to właśnie dzięki lapisowaniu zębów można dokonać chociaż ograniczenia rozwoju stanu zapalnego. Zabieg ten bywa wykorzystywany u dorosłych, jeśli istnieją takie wskazania medyczne (np. u osób niepełnosprawnych). Trzeba podkreślić, że jest to wówczas tylko tymczasowe rozwiązanie.

Produkty powiązane

Czy lapisowanie zębów wyleczy próchnicę?

Lapisowanie zębów nie leczy próchnicy, lecz ją zatrzymuje. W ten sposób zabieg pozwala dotrwać zębom mlecznym w akceptowalnym stanie do momentu naturalnego wypadania mleczaków. Dlaczego tak ważne utrzymanie zębów mlecznych? Przedwczesna ich utrata oznacza duże ryzyko powstania wad zgryzu i skrzywienia zębów stałych. To z kolei jest problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny (powoduje m.in. szybsze ścieranie się zębów). A leczenie ortodontyczne jest czasochłonne i kosztowne. W tym bilansie wyraźnie widać, że lepiej dbać o mleczaki wszelkimi dostępnymi sposobami.

Jak wygląda zabieg lapisowania zębów?

Lapisowanie zębów to w istocie seria zabiegów. Dla osiągnięcia zamierzonych rezultatów, impregnowanie trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Przed rozpoczęciem lapisowania zębów, dentysta oczyszcza i osusza powierzchnie, na które będzie nakładany preparat. Roztwór ma konsystencję płynną.

Produkty powiązane

Podczas lapisowania zębów preparat jest nakładany za pomocą małego pędzelka, co dla pacjenta jest nieodczuwalne i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Trwa to zaledwie kilka minut. Jedynym zaleceniem po zabiegu jest powstrzymanie się przez godzinę od jedzenia i picia (dopilnuj, aby dziecko zjadło coś przed wizytą!).

Aby antyseptyczne właściwości użytego preparatu przyniosły efekt, konieczne jest wykonanie zabiegu w sumie trzy – cztery razy, w odstępie od siedmiu do dziesięciu dni.

Lapisowanie zębów należy powtórzyć po upływie trzech miesięcy. Kontrola u specjalisty jest niezbędna jeszcze po kolejnych 3 miesiącach, aby zweryfikować bakteriobójczą skuteczność. Jeśli próchnica została zatrzymana – nie trzeba już powtarzać zabiegu. Natomiast w przypadku dalszego rozwoju zmian – lapisowanie należy powtarzać, aż do momentu wypadania mleczaków.

Produkty powiązane

Dwa rodzaje lapisowania zębów

Lapisowanie zębów może być przeprowadzone przy użyciu dwóch substancji. Na podstawie stanu zaawansowania zmian próchniczych dentysta decyduje, który z rodzajów zabiegu będzie najwłaściwszy dla pacjenta:

1. Lapisowanie zębów z użyciem azotanu srebra

Lapisowanie zębów z użyciem azotanu srebra ma bardzo wysoką skuteczność antybakteryjną. Wadą tego rodzaju zabiegu jest czarne zabarwienie leczonej powierzchni (jedynie fragmenty objęte próchnicą. Części zdrowe i pozostałe zęby pozostają naturalne). Pamiętaj jednak, że ten efekt uboczny z założenia jest tylko czasowy – do chwili wymiany zębów mlecznych na stałe.

2. Lapisowanie zębów przy użyciu chlorku cynku

Lapisowanie zębów przy użyciu chlorku cynku nazywane jest też lapisowaniem bezbarwnym, bowiem nie wywołuje przebarwień. Ten roztwór ma zastosowanie przy mniej zaawansowanej próchnicy, ponieważ efektywność chlorku cynku w redukcji bakterii jest nieco mniejsza w porównaniu do azotanu srebra.

Lapisowanie zębów - cena

Czy zabieg lapisowania zębów rozwiązuje problem próchnicy?

Czy lapisowanie zębów może zakończyć problemy z próchnicą? Niestety nie jest to takie proste. Równolegle z przeprowadzonym zabiegiem należy dokładać wszelkich starań, by zapewnić prawidłową higienę jamy ustnej. Jeśli postęp zmian próchnicowych został zatrzymany, wciąż trzeba dbać zarówno o te poddane zabiegowi, jak i o pozostałe zęby. Ogromny wpływ na kondycję zębów mają zwyczaje żywieniowe. Ograniczenie słodyczy i słodzonych napojów w codziennej diecie dziecka pozwoli utrzymać lecznicze efekty lapisowania zębów.

Czy wiesz, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania próchnicy (bez względu na wiek), jest codzienne używanie szczoteczki sonicznej? Nawyki higieniczne należy wprowadzać od pierwszych mleczaków. W naszym sklepie znajdziesz nowoczesne urządzenia dostosowane do potrzeb niemowląt i starszych dzieci.

Produkty powiązane

Lapisowanie zębów – cena

Cena lapisowania zębów w prywatnym gabinecie zaczyna się od ok. 100 zł za jedną wizytę (przypomnijmy, że procedura wymaga powtarzania). Dość często zabieg jest potrzebny na co najmniej kilku zębach. Niektóre placówki mają ustalony koszt lapisowania zębów na ok. 250 zł za jedną sesję na wszystkie wymagające tego zęby.

Lapisowanie zębów można też wykonać bezpłatnie w gabinetach, które świadczą usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wówczas trzeba się liczyć z czasem oczekiwania na zabieg (w każdej placówce kolejka może być inna).

Jak dbać o zęby dziecka, by uniknąć lapisowania?

Lapisowanie zębów mlecznych pozwala uchronić przed próchnicą zęby stałe. Jednak kwestia utrzymania potem uzębienia w dobrym zdrowiu, wymaga prawidłowej i systematycznej dbałości. Walka z bakteriami i płytką nazębną to codzienny obowiązek. Motywującym czynnikiem dla najmłodszych użytkowników, są kolorowe, nowoczesne szczoteczki soniczne i elektryczne dla dzieci, które bardzo dokładnie usuwają osady.

Produkty powiązane

Skuteczność lapisowania zębów zostanie zachowania, jeśli każdego dnia do mycia zębów będą stosowane preparaty z odpowiednią dawką substancji aktywnych. Pasty do zębów dla dzieci zostały opracowane ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia młodego i cienkiego jeszcze szkliwa. A duży wybór ciekawych smaków, pozwoli znaleźć ulubiony produkt dla każdego malucha.

Sprawdź też inne sposoby >> jak zachęcić dziecko do mycia zębów.

Produkty powiązane

U dzieci nieco starszych, które już dobrze opanowały kwestię higieny, zaleca się codzienne stosowanie płynu do płukania ust dla dzieci. To łagodne w smaku preparaty, które przedłużają antybakteryjne działanie pasty. Przepłukiwanie ust płynem pozwala dotrzeć aktywnym związkom do wszystkich trudnodostępnych zakamarków.

Sprawdź też >> kiedy warto zdecydować się na fluoryzację zębów.

 

Bibliografia:

  1. S. Shiqian Gao, E. Chin Man Lo, S. Duffin, D. Duangthip, E. Chin Man Lo, C. Hung Chu, Revitalising Silver Nitrate for Caries Management [w:] International Journal of Environmental Research and Public Health 2018 Jan;15(1) (dostęp: 19.07.2024).
  2. M. A. Rabelo Buzalaf, J. Pelim Pessan, H. Marques Honório, J. M. Ten Cate, Mechanisms of action of fluoride for caries control [w:] Monographs in oral science 2011:22:97 (dostęp: 19.07.2024).
  3. Ollie Yu, E. Chin Man Lo, M. Mei, E. Chin Man Lo, C. Chu, Caries-arresting effects of silver diamine fluoride and sodium fluoride on dentine caries lesions [w:] Journal of Dentistry 2018 Nov:78:65 (dostęp: 19.07.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię