Czym jest osteotomia żuchwy? Najważniejsze informacje

Istnieje szereg poważnych wad zgryzu, które nie mogą zostać wyleczone jedynie przy pomocy aparatu ortodontycznego. W takich przypadkach konieczna może okazać się ingerencja chirurgiczna. Osteotomia żuchwy to zabieg, który pozwala wyeliminować ciężką wadę zgryzu oraz wiążące się z nią problemy, a jednocześnie znacznie poprawić wygląd pacjenta. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkich najważniejszych informacji o osteotomii szczęki!


Co znajdziesz w tym artykule:

Na czym polega osteotomia żuchwy?

Osteotomia żuchwy to operacja, która pozwala na skorygowanie wad zgryzu wynikających z wrodzonych zaburzeń kości szczęki i żuchwy. Ze względu na dużą inwazyjność wykonuje się ją u osób dorosłych, u których już zakończył się okres rozwoju układu kostnego. Osteotomia żuchwy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej, który pozwala pacjentom na osiągnięcie zupełnie nowej jakości życia.

Na czym polega osteotomia żuchwy, określana również jako osteotomia szczęki dolnej? Operacja odbywa się pod narkozą pełną przez około 2 godziny. W jej trakcie nacina się kość żuchwy wraz z zębami, co umożliwia przesunięcie ich do właściwej pozycji. Następnie przytwierdza się je przy użyciu tytanowych śrubek i płytek. Chirurg uzyskuje dostęp do kości od wnętrza jamy ustnej, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się efektami operacji bez żadnych blizn widocznych w obrębie twarzy.

Osteotomia żuchwy nie może odbyć się bez przeprowadzenia licznych badań, dlatego przygotowania odbywają się we współpracy kilku lekarzy. Udział w diagnostyce biorą przede wszystkim stomatolog ogólny, ortodonta i wreszcie – chirurg szczękowo-twarzowy. Operację może poprzedzać kompleksowe leczenie ortodontyczne, które zapewnia odpowiednią pozycję zębów po osteotomii żuchwy.

Kiedy konieczna jest osteotomia żuchwy?

Osteotomia szczęki jest wykonywana w przypadku kilku poważnych wad zgryzu, które nie mogą zostać zniwelowane innymi metodami. Oto wskazania do tej operacji:

Progenia – inaczej przodożuchwie, czyli wysunięta szczęka dolna. Wówczas dolne siekacze znajdują się przed siekaczami górnymi, a broda jest masywna i wysunięta do przodu. Często wykracza ona nawet poza linię nosa, co można zauważyć spoglądając na twarz pacjenta progenicznego od profilu.

Retrogenia – inaczej tyłożuchwie. To sytuacja, w której żuchwa jest nazbyt cofnięta w stosunku do szczęki górnej. Można rozpoznać ją po małej, okrągłej brodzie, podwójnym podbródku, głębokiej bruździe wargowo-podbródkowej oraz skrzywionym nosie.

Laterogenia – to przemieszczenie żuchwy do boku. Taki stan powoduje asymetrię twarzy oraz nierównomierne obciążenie mięśni, oraz stawów skroniowo-żuchwowych, co stanowi ryzyko dla całego narządu żucia.

Zgryz głęboki – mówimy o nim, gdy zęby górnej szczęki nachodzą na zęby żuchwy.

osteotomia żuchwy

Należy zauważyć, że powyższe wady zgryzu wiążą się nie tylko z zaburzoną estetyką twarzy, ale i z innymi poważnymi problemami. Pacjent z zaburzeniem rozwojowym żuchwy może mieć nie tylko obniżoną samoocenę, ale także kłopoty z poprawną wymową, przeżuwaniem jedzenia oraz erozją szkliwa ze względu na tarcie zębów. Z tego względu, osteotomia żuchwy często jest niezbędna dla długofalowego zdrowia jamy ustnej.

Osteotomia żuchwy – rekonwalescencja

Osoby, które rozważają osteotomię żuchwy, powinny posiadać wiedzę na temat rekonwalescencji po operacji. Zwykle trwa ona około 2 tygodnie. Od razu po operacji występuje opuchlizna twarzy, która najbardziej intensywna jest zwykle po 3 dniach. To jednak naturalny stan, który powinien minąć samoistnie w trakcie procesu gojenia.

Udana rekonwalescencja zależy przede wszystkim od pacjenta oraz tego, jak ściśle będzie przestrzegał zaleceń swojego lekarza prowadzącego. Przez kilka dni po operacji należy zrezygnować z palenia papierosów, picia alkoholu, a także napojów zawierających kofeinę oraz stosowania innych używek. Przez pierwsze 4 dni stosuje się zwykle dietę płynną. Należy unikać również nadmiernego płukania jamy ustnej oraz nadmiernego wysiłku fizycznego, aby zapewnić sobie szybkie i sprawne zagojenie żuchwy.

Osteotomia żuchwy – przeciwwskazania

Jak w przypadku wszystkich innych zabiegów operacyjnych, istnieją również przeciwwskazania do osteotomii żuchwy. To m.in.:

  • Zaawansowana próchnica
  • Zaburzenia krzepliwości krwi
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Cukrzyca
  • Niewydolność wątroby
  • Osteoporoza
  • Infekcja ropna skóry lub błon śluzowych
  • Zaawansowana paradontoza lub inne choroby przyzębia
  • Ciąża – oto 7 ważnych faktów na temat ciąży i leczenia zębów

Osteotomia żuchwy – cena

Osteotomia szczęki to kosztowny zabieg, jednak jego cena zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim rodzaj oraz stopień zaawansowania wady zgryzu. Operacja ta może wiązać się z wydatkiem od 20 do nawet 45 tys. złotych, podczas gdy z górnym zakresem cenowym wiąże się osteotomia dwuszczękowa. Do ceny bazowej samego zabiegu dochodzą jednak również koszty konsultacji oraz ewentualnego leczenia ortodontycznego, które może okazać się konieczne przed wykonaniem osteotomii żuchwy.

Osteotomia żuchwy NFZ czy prywatnie?

Czy osteotomia żuchwy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Niestety, osoby z zaawansowanymi wadami zgryzu nie mogą liczyć na całkowite pokrycie kosztów leczenia. Operacja osteotomii szczęki jest jednak w przypadku dorosłych refundowana przez NFZ częściowo, w zależności od posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku dorosłych.

 

 

Bibliografia:

  1. Clinique Evoro, Mandibular Osteotomy, 2024
  2. Cambridge University Hospitals, Mandibular (lower jaw) Osteotomy, 2024
  3. British Association of Oral & Maxillofacial Surgeons, Mandibular (Lower Jaw) Osteotomy, 2022
  4. Sleep Medicine Clinics, Mandible Osteotomy, 2019

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię