Zgryz głęboki – na czym polega? Jak go leczyć?

Zgryz głęboki to jedna z wad zgryzu, którą można z dużym powodzeniem zniwelować dzięki leczeniu ortodontycznemu. Specjaliści rozróżniają kilka rodzajów zgryzu głębokiego. Czym charakteryzuje się ta wada i jakie problemy może spowodować jeśli nie zostanie skorygowana?


Zgryz głęboki - baza informacji

Czym jest zgryz głęboki?

Zgryz głęboki to wada zgryzu, która polega na tym, że przy zamkniętej szczęce górne siekacze zakrywają nadmiernie dolne siekacze. Czasami górne zęby mogą nawet dotykać dziąseł za dolnymi zębami. W normalnym zgryzie górne zęby powinny tylko lekko zachodzić na dolne – w granicach 2-3 mm. U osób ze zgryzem głębokim górne zęby są mocno wysunięte do przodu, co w widoczny sposób zmienia rysy twarzy.

Przyczyny zgryzu głębokiego

Przyczyną zgryzu głębokiego są najczęściej predyspozycje dziedziczne. Wadliwe ukształtowanie szczęki i żuchwy wynika z uwarunkowań genetycznych i nie mamy na nie wpływu. Nieprawidłowości bywają też skutkiem chorób przebytych przez matkę w trakcie ciąży lub innych powikłań na etapie życia płodowego.

Istnieją jednak okoliczności związane z opieką nad niemowlęciem, które mogą przyczynić się do powstania zgryzu głębokiego. Chodzi tu o długotrwałe używanie smoczka, nawyk ssania palca lub zgrzytania zębami.

Zgryz głęboki – klasyfikacja wady

Zgryz głęboki należy to wad pionowych, czyli nieprawidłowości w ustawieniu zębów w relacji góra-dół. W ortodoncji rozróżnia się kilka rodzajów tej wady:

1. Zgryz głęboki całkowity – może wynikać z niedostatecznie rozwiniętych zębów bocznych, czyli trzonowców i przedtrzonowców. Siekacze żuchwy mają kontakt z podniebieniem i mogą drażnić miękkie tkanki lub nawet je uszkadzać. Całkowity zgryz głęboki jest wyraźnie dostrzegalny, ponieważ mocno wysunięte ku przodowi zęby górnej szczęki, powodują zaburzenie proporcji twarzy i wywinięcie warg. Czasem wraz ze zgryzem głębokim całkowitym, występuje przerost mięśni żwaczowych (inaczej – mięśni żucia).

2. Zgryz głęboki częściowy – nazywany także nadgryzem, polega na nieproporcjonalnie dużych siekaczach górnych. To skutek wadliwego rozwoju wyrostka zębodołowego i może mieć związek z powstaniem zgryzu przewieszonego.

Przy częściowym zgryzie głębokim występuje retruzja siekaczy, która polega na pochyleniu zębów w kierunku języka. Ten rodzaj wady nie odzwierciedla się w rysach twarzy. Prawdopodobne jest natomiast silniejsze napięcie warg oraz ścieranie się szkliwa na wewnętrznej stronie siekaczy górnych i zewnętrznej stronie siekaczy dolnych (sprawdź jak zapobiegać demineralizacji szkliwa).

3. Zgryz głęboki rzekomy – występuje przy tzw. szczęce skróconej. Dzieje się tak, gdy pacjent utraci dużą część zębów (szczególnie w dzieciństwie). Przyczyną może być również bruksizm, prowadzący do silnego starcia się zębów.

Porównaj to z tyłozgryzem

Jakie problemy występują przy zgryzie głębokim?

Zgryz głęboki może prowadzić do takich problemów, jak:

  • uszkodzenia szkliwa
  • nadmierne ścieranie zębów
  • ból szczęki i stawów skroniowo-żuchwowych
  • trudności w gryzieniu
  • wady wymowy
  • napięcia mięśni twarzy
  • bóle głowy
  • kompleksy wywołane niesymetrycznością twarzy

Zgryz głęboki

Osłabiona kondycja zębów zwiększa podatność na próchnicę. Wada zgryzu może w istotny sposób utrudniać higienę jamy ustnej. Niemożność dotarcia szczoteczką do wszystkich zębów oznacza gromadzenie się płytki nazębnej i nieświeży oddech.

Produkty powiązane

Leczenie zgryzu głębokiego

Leczenie zgryzu głębokiego warto zrealizować najwcześniej jak to możliwe. Najsprawniej odbywa się ono w przypadku dzieci, ale osoby dorosłe również mogą się tego podjąć. Zgryz głęboki niwelowany jest przy pomocy różnych nowoczesnych metod, w tym także aparatu ortodontycznego, a plan leczenia zawsze jest indywidualny. Specjalista dostosowuje cały proces do wielu innych warunków. Czas leczenia zgryzu głębokiego może być inny u różnych osób. Wpływ na to mają:

  • wiek pacjenta
  • stopień zaawansowania wady
  • współpraca z ortodontą (trzymanie się planu leczenia, zgłaszanie się w wyznaczonym terminie na wizyty)

Skorygowanie zgryzu głębokiego jest bardzo ważne, ze względu na szerokie spektrum problemów, jakie nieleczona wada może powodować. Oprócz bezpośredniego wpływu na zdrowie i komfort życia codziennego, istotny jest też aspekt psychologiczny.

Produkty powiązane

Zarówno zaburzenia estetyki twarzy, jak i kłopoty z poprawną artykulacją niektórych głosek, powodują (szczególnie u dzieci) obniżone poczucie własnej wartości i trudności w kontaktach społecznych.
Pamiętajmy, że wady wymowy mogą być przeszkodą w realizowaniu niektórych pasji. Młode osoby ze zgryzem głębokim mogą z tego powodu stracić szansę na wykonywanie wymarzonego zawodu (np. aktorstwo, dziennikarstwo, wokalistyka).

Do leczenia zgryzu głębokiego mogą być stosowane:

  • stały aparat ortodontyczny (umożliwia wyrównanie długości siekaczy i zębów trzonowych)
  • czynnościowy aparat ortodontyczny (pozwala na podwyższenie zgryzu dzięki odciążeniu zębów bocznych. Wykorzystywany w leczeniu wad zgryzu u dzieci).

Rzadziej zastosowanie znajdują wyciągi karkowe i płytki.

Zgryz głęboki - leczenie

O czym trzeba pamiętać podczas leczenia zgryzu głębokiego?

W trakcie leczenia zgryzu głębokiego, podobnie jak przy innych rodzajach wad, bardzo ważna jest codzienna dbałość o higienę jamy ustnej. Aby po zakończeniu leczenia zęby były zdrowe i mocne, specjaliści zalecają kilka sprawdzonych sposobów.

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym nastręcza pewne trudności, dlatego warto korzystać w tym czasie z irygatora do zębów. Efektywne przepłukiwanie przestrzeni międzyzębowych, linii dziąseł i elementów aparatu, pozwoli Ci cieszyć się świeżym oddechem, bez podrażnień.

Produkty powiązane

Dentyści rekomendują, aby podczas noszenia aparatu ortodontycznego, wybrać do użytku codziennego szczoteczkę soniczną. Najnowocześniejszy typ urządzenia do higieny jamy ustnej, z najwyższą skutecznością likwiduje osady nazębne. Aktywna piana, która powstaje wskutek drgań i fal dźwiękowych, dociera do każdego zakamarka. Gwarantujemy, że po zdjęciu aparatu, nikt nie będzie już chciał zrezygnować z tej innowacyjnej metody mycia zębów.

Produkty powiązane


 

 

 

Bibliografia:

  1. J. Ghafari, A. Macari, R. Haddad, Deep bite: Treatment options and challenges [w:] Seminars in Orthodontics Volume 19, Issue 4, December 2013
  2. N. Silver, J. Archibald, Deep Bite: More Than a Cosmetic Issue [w:] Healthline August 31-2020
  3. N. Jain, Deep bite: its classification, etiology, clinical features, diagnosis & treatment modalities [w:] International Journal of Health Sciences Vol. 5 No. S2 (2021)
  4. N. Watted, I. Lone, O. Zohud, K. Midlej, P. Proff, F. Iraqi, Comprehensive Deciphering the Complexity of the Deep Bite [w:] Journal of personalized medicine 2023 Oct 8;13(10)

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię