Wyciągi ortodontyczne – kiedy są potrzebne? Wskazania i efekty

Wyciągi ortodontyczne to dodatkowe elementy w aparacie stałym, które wykorzystywane są podczas leczenia różnych wad zgryzu. Ich stosowanie może w dużym stopniu poprawić efektywność korekcji. Sprawdźmy jakie są rodzaje wyciągów ortodontycznych i w jaki sposób działają.


Wszystko o wyciągach ortodontycznych:

Czym są wyciągi ortodontyczne?

Wyciągi ortodontyczne to elastyczne gumki używane w leczeniu ortodontycznym. Możesz się spotkać z nazwą „gumki na aparat” i „gumki ortodontyczne”, ale nie należy mylić tych części z gumkami, które stanowią część aparatu, zakładaną na zamki, aby przytwierdzić do nich łuk ortodontyczny.

Wyciągi ortodontyczne wytwarzane są z lateksu i umieszcza się je na aparacie. W ten sposób powstaje dodatkowa siła, dzięki której możliwe jest zmodyfikowanie ustawienia zębów oraz korelacji żuchwy i szczęki.

Gumki na aparat mogą być stosowane w różnych etapach leczenia ortodontycznego – czasami tylko na początku,  a niekiedy na cały czas.

Wyciągi ortodontyczne

Rodzaje wyciągów ortodontycznych

Istnieją dwa rodzaje wyciągów ortodontycznych:

1. Wyciągi ortodontyczne zewnątrzustne – są to dodatkowe konstrukcje, które łączą się ze stałym aparatem ortodontycznym (np. maska twarzowa Delaire’a lub headgear). Wykorzystuje się je m.in. do korygowania położenia nadmiernie wysuniętej szczęki (porównaj to z przodozgryzem).

Zewnątrzustne wyciągi ortodontyczne bywają kłopotliwe, ponieważ wystają przed twarzą jako dodatkowa instalacja. To coś innego niż bardziej rozpowszechnione gumki na aparat. Tego rodzaju wyciągi nie są mocowane na stałe, ale na określony czas w ciągu dnia. Można z nich korzystać w dogodnej porze (zwykle poza życiem zawodowym czy towarzyskim), więc jeśli tego czasu pacjent może poświęcić w ciągu dnia mniej, tym proces leczenia będzie trwał dłużej.

2. Wyciągi ortodontyczne wewnątrzustne – malutkie gumki na aparat, zaczepiane na haczyki stałego aparatu. Na pierwszy rzut oka przypominają małe recepturki. Pozostają niewidoczne dla otoczenia.

Gdzie kupić wyciągi ortodontyczne?

Wyciągi na aparat  można kupić zwykle bezpośrednio w gabinecie ortodontycznym. Znajdziemy je także w sklepach z akcesoriami ortodontycznymi i stomatologicznymi.

Produkty powiązane

Funkcje wyciągów ortodontycznych

Wyciągi do aparatu mają za zadanie wytworzenie większego nacisku (oprócz tego, który generuje sam aparat). Taka ukierunkowana siła powoduje przesunięcie w odpowiednią stronę  zębów, a tym samym korekcję wady zgryzu.

To oczywiście jest długotrwały proces, którego czas trwania zależy od kilku warunków (m.in. wieku pacjenta i rodzaju wady). Działanie tych mechanizmów normalizuje ustawienie wobec siebie szczęki i żuchwy, dzięki czemu sprzyja prawidłowemu układowi.

Wyciągi ortodontyczne - funkcje

Wyciągi ortodontyczne mają zastosowanie także w przypadku, gdy celem leczenia ortodontycznego jest wprowadzenie do łuku zęba ulokowanego wadliwie poza nim (może się to zdarzyć np. w przypadku hiperdoncji).

U niektórych pacjentów wyciągi na aparat służą do stabilizacji zębów i szczęki już po zakończeniu głównej fazy leczenia ortodontycznego.

Produkty powiązane

Jakie są wskazania do stosowania wyciągów ortodontycznych?

Wyciągi ortodontyczne pomagają w skorygowaniu względem siebie łuków zębowych. Leczenie ortodontyczne jest ważne z kilku powodów. Jako pacjenci najczęściej myślimy o tym w kontekście estetyki uśmiechu. To naturalne i także bardzo istotne, bo zdrowe, równe uzębienie ma wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie.

Korekcja wad zgryzu ma jednak większe znaczenie dla zdrowia ogólnego. Dzięki procesowi leczenia z aparatem i wyciągami ortodontycznymi, redukujemy ryzyko nadmiernego ścierania się szkliwa, osłabienia i uszkodzeń zębów. Prawidłowy zgryz oznacza także sprzyjające warunki dla codziennej higieny jamy ustnej.

Likwidacja stłoczenia zębów chroni przed gromadzeniem się kamienia nazębnego i chorobami dziąseł.
O tym, czy występują wskazania do stosowania wyciągów ortodontycznych, decyduje ortodonta. Jeśli na podstawie badania i zdjęć RTG zęba uzna, że włączenie tej metody do procesu leczenia jest zasadne – powiadomi nas o tym u udzieli wszystkich informacji.

Produkty powiązane

Wyciągi do aparatu – jak ich używać?

Używanie wyciągów ortodontycznych nie jest trudne. Małe gumki zakładane są na metalowe części zamków. Zwykle osoby korzystające z tego rozwiązania, zdejmują wyciągi ortodontyczne przed posiłkiem, a po zjedzeniu i umyciu zębów – zakładają nowe. Wymiana wyciągów ortodontycznych kilkukrotna w ciągu doby jest normą, aby cały czas była utrzymana optymalna siła nacisku.

Wszystkich wskazówek i instrukcji w sprawie korzystania z wyciągów ortodontycznych udzieli Ci Twój ortodonta. W przypadku każdego pacjenta sprawa jest indywidualna, dlatego specjalista musi dokonać oceny jakiego rodzaju wyciągów ortodontycznych wymaga Twoja wada (gumki różnią się elastycznością, a co za tym idzie – wywieraną siłą). Kluczowe znaczenie ma także właściwe ulokowanie wyciągów ortodontycznych (tzn. zaczepienie na konkretnych zębach), dlatego tak ważne jest stosowanie się szczegółowo do zaleceń lekarza i planu leczenia.

Wyciągi ortodontyczne - wskazania

Wyciągi ortodontyczne i aparat – o czym warto pamiętać?

Czas noszenia aparatu i wyciągów ortodontycznych wymaga od użytkownika więcej troski o higienę jamy ustnej. Afty są dość częstą przypadłością, szczególnie na początkowym etapie leczenia. Aby uniknąć nieprzyjemnych skaleczeń czy podrażnień, warto zaopatrzyć się w wosk ortodontyczny. Plastyczna masa doskonale zabezpiecza metalowe elementy, które mogą drażnić błony śluzowe wewnątrz ust.

Produkty powiązane

Dentyści zalecają osobom, które decydują się na leczenie ortodontyczne, używanie szczoteczki sonicznej. Jest kilka powodów, dla których warto zmienić metodę szczotkowania zębów. Nowoczesne urządzenia wykorzystują połączenie fal dźwiękowych i drgań o wysokiej prędkości. W efekcie usuwają płytkę nazębną o wiele skuteczniej, a jednocześnie pozostają delikatne dla dziąseł.

Obecny na zębach aparat tworzy trudno dostępne przestrzenie, w których łatwo może gromadzić się osad. Stosując szczoteczkę soniczną – zarówno podczas noszenia aparatu i wyciągów ortodontycznych, jak i po zakończeniu leczenia – zmniejszysz ryzyko próchnicy. Dokładnie oczyszczone zęby zapewnią Ci komfort i świeży oddech.

Produkty powiązane

Wyciągi ortodontyczne a higiena zębów

Wyciągi ortodontyczne nie powodują szczególnych trudności podczas codziennych czynności higienicznych. Kilkukrotną wymianę gumek w ciągu dnia można zsynchronizować z porami posiłków i mycia zębów. Stosuj w tym czasie dobrej jakości antybakteryjną pastę do zębów, która ogranicza gromadzenie się biofilmu na zębach i aparacie.

Urządzeniem, które zdecydowanie warto włączyć do rytuału higienicznego w okresie leczenia ortodontycznego, jest irygator do zębów. Silny strumień wody dokładnie oczyszcza ciasne przestrzenie i zmiękcza płytkę. Istnieje kilka rodzajów końcówek do irygatora, w tym także takie, które stworzono z myślą o osobach noszących aparat. Precyzyjnie ukierunkowany strumień, zapewnia wspaniały komfort i jest łagodny dla dziąseł.

Produkty powiązane

Zalecanym uzupełnieniem codziennej higieny podczas noszenia aparatu i wyciągów ortodontycznych, jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór preparatów, stworzonych właśnie z myślą o takich zadaniach! To płyny o wysokiej skuteczności, łagodzące podrażnienia i jednocześnie całkowicie  bezpieczne dla aparatu.

Produkty powiązane

 

Dowiedz się więcej >> jak dbać o aparat ortodontyczny?
 
 


Bibliografia:

  1. Orthodontic Elastics: Your Pathway to Perfect Alignment [w:] American Association of Orthodontics (dostęp: 20.08.2024).
  2. M. Farret, Orthodontic biomechanics with intermaxillary plastics [w:] Dental Press Journal of orthodontics 2023 Jul 24;28(3) (dostęp: 20.08.2024).
  3. I. Polur, S. Peck, Orthodontic elastics: Is some tightening needed? [w:] The Angle Orthodontist 2010 Sep; 80(5) (dostęp: 20.08.2024).
  4. S. Jayachandran, W. Wiltshire, S. Hayasaki, F. Pinheiro, Comparison of AdvanSync and intermaxillary elastics in the correction of Class II malocclusions: A retrospective clinical study [w:] American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics 2016 Dec;150(6) (dostęp: 20.08.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię