Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?


Przebarwienia na zębach sprawiają, że uśmiech raczej znika nam z twarzy. Przyczyn tych nieeleganckich mankamentów jest zazwyczaj kilka. Można im zapobiegać oraz istnieją metody, by je usunąć. Z tego artykułu dowiesz się co najczęściej powoduje przebarwienia zębów i w jaki sposób możemy się ich pozbyć!



Przyczyny przebarwień zębów

Przebarwienia zębów – mankament urody

Piękno zębów to uniwersalny wzorzec, związany bezpośrednio z widocznymi oznakami ich dobrej kondycji. Nic tak nie dodaje człowiekowi uroku (bez względu na wiek i płeć) jak równe łuki białych zębów. Hollywoodzki uśmiech to ideał, do którego wiele osób dąży na różne sposoby.

Zanim omówimy temat przebarwień zębów, warto zwrócić uwagę, że ich kolor naturalny rzadko jest śnieżnobiały. Mamy do czynienia z całą paletą odcieni zbliżonych do bieli, a decydujące są tu uwarunkowania genetyczne, od których zależy kolor naszych zębów (dodajmy – zdrowych i zadbanych). Najczęściej mają one kolor kremowy. Czynnikiem warunkującym kolor zębów jest także grubość szkliwa, ponieważ im jest ono grubsze, tym zęby są jaśniejsze.

Rodzaje przebarwień zębów

Pacjenci zgłaszają się do stomatologa z przebarwieniami różnego rodzaju:

  • białe przebarwienia zębów – przypominają kredowe plamki, które odróżniają się od naturalnego koloru zębów. Ich przyczyną może być uszkodzenie powstałe w czasie, gdy szkliwo się budowało. U dorosłych i u dzieci białe przebarwienia na zębach są także objawem demineralizacji szkliwa.

Choć białe przebarwienia na zębach mogą wydawać się mało znaczące, bo niespecjalnie widoczne, to nie można ich lekceważyć. Osłabione szkliwo staje się bardzo podatne na próchnicę i wkrótce jasne plamki mogą przekształcić się w czarne przebarwienia, charakterystyczne m.in. dla próchnicy butelkowej.

  • żółte przebarwienia zębów – mogą świadczyć o pogłębiającej się demineralizacji szkliwa. Zażółcenia zębów mogą być wynikiem niedoboru wapnia i witaminy A, D i K. Ciemniejszy kolor zębów jest też konsekwencją niedokładnej higieny jamy ustnej, a przez to gromadzenia się osadów.
  • brązowe przebarwienia zębów – najczęściej występują jako efekt spożywania pewnych produktów. Bardzo często są widoczne u osób, które palą papierosy.

Przebarwienia zębów

Przebarwienia zębów a produkty spożywcze

Przebarwienia zębów są opisywane najczęściej w kontekście konkretnej grupy produktów, pojawiających się regularnie w naszej diecie. Należą do nich:

  • kawa
  • czarna herbata
  • czerwone wino
  • ciemnoczerwone, fioletowe owoce i warzywa: jagody, borówki, czarna porzeczka, aronia, buraki itp.
  • soki z wyżej wymienionych owoców
  • silnie barwiące przyprawy (szafran, kurkuma)

Inne przyczyny przebarwień zębów

Przebarwieniem zębów może się okazać także dość pospolity kamień nazębny. Przybiera on postać ciemnożółtych, a z czasem brązowych złogów, które powstają głównie na styku zębów. Silne stłoczenie utrudnia efektywną higienę, dlatego też ciemne osady pojawiają się w miejscach, do których trudno dotrzeć szczoteczką.

Produkty powiązane

Przebarwienia zębów mogą pojawiać się w związku procesem starzenia. Gdy dochodzi do ścierania się szkliwa, zęby przybierają ciemniejszy odcień. Za pogorszeniem się wyglądu zębów stoją czasem poważniejsze problemy zdrowotne.

Przebarwienia zębów jako skutek uboczny leków

Szczególnie uporczywe przebarwienia zębów mogą powstać wskutek przyjmowania płynnych preparatów z żelazem. Osoby stosujące płyny do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną także mogą spotkać się z tym niepożądanym zjawiskiem. Choć składnik ten świetnie sprawdza się jako prewencja przeciwbakteryjna, to może nieść skutek uboczny w postaci przebarwień na zębach.

Niektóre antybiotyki używane do leczenia zakażeń bakteryjnych (doksycyklina, minocyklina i tetracyklina), mogą spowodować przebarwienia zębów. Z przebarwieniem zębów zmagają się też osoby stosujące lek przeciwgruźliczy – ryfampinę. Powoduje on charakterystyczne pomarańczowe zabarwienie płynów ustrojowych, w tym śliny.

Leki przeciwhistaminowe (takie jak benadryl, hydroksyzyna i prometazyna) też mogą mieć pośredni związek z przebarwieniami zębów. Skutkiem ubocznym podczas ich stosowania jest zmniejszone wydzielanie śliny (suchość w ustach, czyli kserostomia). To z kolei sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej.

Przebarwienia zębów bywają też ubocznym skutkiem terapii antynowotworowej. Mogą pojawić u pacjentów po radioterapii i chemioterapii.

Domowe sposoby na przebarwienia zębów

Przebarwienia zębów można usunąć, gdy są one powierzchniowe. Sposobów jest kilka:

1. Szczoteczka soniczna

Znakomite efekty dla rozjaśnienia uśmiechu możemy osiągnąć dzięki szczoteczce sonicznej. To urządzenie wykazuje najwyższą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej i osadów. Dzięki temu Twoje zęby każdego dnia są idealne oczyszczone. Osoby, które zmieniły szczoteczkę na soniczną, już po kilku tygodniach zauważają różnicę!

Produkty powiązane

Wiele modeli szczoteczek sonicznych dysponuje także specjalnym trybem pracy wybielającym zęby. To nieco inny rytm działania urządzenia, podczas którego sposób drgań włókien końcówki, jest skoncentrowany właśnie na usuwaniu powierzchniowych niedoskonałości.

Przebarwienia zębów - przyczyny

2. Wybielająca pasta do zębów

Warto wypróbować wybielającą pastę do zębów, zwłaszcza gdy jesteśmy świadomi naszych nawyków, które pogarszają estetykę naszego uśmiechu. Preparaty o działaniu rozjaśniającym zawierają dodatkowe składniki, takie jak nadtlenek wodoru, węgiel aktywny lub nadtlenek karbamidu – przebadane i bezpieczne związki.

Produkty powiązane

Zobacz także >> jak wybielić zęby w domu?

 

3. Płyn do płukania jamy ustnej

Świetnym uzupełnieniem dla domowego usuwania przebarwień zębów, są płyny do płukania jamy ustnej o działaniu wybielającym. Codzienne stosowanie sprawia, że aktywne składniki preparatów docierają do każdego zakamarka łuków zębowych. To szczególnie istotne, gdy nasze zęby nie są idealnie proste i zmagamy się z trudno dostępnymi przestrzeniami.

Produkty powiązane

Przebarwienia na zębach i wybielanie w domu

Jeśli oczekujesz naprawdę imponujących efektów w usuwaniu przebarwień zębów – koniecznie wypróbuj produkty z serii LuxWhite. Szybkie działanie zagwarantuje Ci Touch-up Pen pisak wybielający zęby LuxWhite. To idealny sposób, gdy chcesz zadziałać natychmiast przed ważną okazją – spotkaniem czym imprezą. Poręczny aplikator pozwala na precyzyjne naniesienie preparatu na zęby. Rezultat – nawet o cztery tony jaśniejszy uśmiech –  jest widoczny już po kilku chwilach. W podobny sposób działają paski wybielające zęby LuxWhite Teeth Whitening Strips. Wystarczy 15 minut, by poprawić urodę.

Efekty mogą być jeszcze bardziej spektakularne, gdy poświęcisz na to więcej czasu. Zestaw wybielający zęby z nakładką LuxWhite jest przeznaczony do wykonania serii 15-minutowych zabiegów, rozłożonych na 10 dni. Sprawdzony i bezpieczny preparat szwedzkiej produkcji skutecznie usuwa przebarwienia, by aż o 8 tonów rozjaśnić szkliwo.

Produkty powiązane

Usuwanie przebarwień zębów u stomatologa

Jeśli przebarwienia zębów są uporczywe i trudno sobie z nimi poradzić domowymi sposobami, możemy zgłosić się po poradę do specjalisty. Gabinety stomatologiczne mają w swojej ofercie szeroką gamę zabiegów, klasyfikowanych jako higienizacja zębów. Likwidacja przebarwień pod okiem fachowca może obejmować:

Jeśli przyczyną przebarwień zębów jest kamień, dentysta prawdopodobnie zaleci przeprowadzenie kiretażu.

Sprawdź >> co jeść i pić po wybielaniu zębów?
 

Są osoby, można powiedzieć – genetyczni pechowcy – których zęby nie chcą poddać się żadnym zabiegom. Ale i dla nich dziedzina stomatologii estetycznej ma jeszcze wiele do zaoferowania. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem takich przypadkach są licówki.

Szare i czarne przebarwienia zębów

Zmiana koloru zęba na szary i czarny pojawia się także w sytuacji, gdy ząb jest martwy. Przy mocno zaawansowanej próchnicy, gdy doszło do zapalenia miazgi, niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Pozwala ono zachować ząb, ale jest on potem już martwy. Czasem też z innych przyczyn zdrowotnych dochodzi do martwicy.

Takiego przebarwienia nie da się usunąć. Ząb martwy zmienia kolor powoli i ciemnieje stopniowo, przez lata. W efekcie staje się najczęściej ciemnoszary. Opisane wyżej sposoby usuwania przebarwień nie będą miały tu zastosowania, ponieważ zmiany dotyczą całej tkanki zęba. Dobrym sposobem na zlikwidowanie tego problemu może być bonding.

Jak zapobiegać przebarwieniom zębów?

Możemy zapobiegać przebarwieniom zębów, a naszym największym sprzymierzeńcem w walce o piękny uśmiech, jest hydroksyapatyt. Jest to związek mający zdolność wbudowywania się w szkliwo. Stosując preparaty dobrej jakości z tym składnikiem, wspieramy proces mineralizacji zębów. Szkliwo staje grubsze i bardziej wygładzone. Dzięki temu jest mniej podatne na gromadzenie się osadów i „łapanie” barwników z napojów i potraw.

Produkty powiązane

 

 

 
Bibliografia

  1. S. Al-Angari, F. Lippert, J. Platt, G. Eckert, C. González-Cabezas, Y. Li, A. Hara, Dental bleaching efficacy and impact on demineralization susceptibility of simulated stained-remineralized caries lesions [w:] Journal of Dentistry 2019 Feb:81:59-63 (dostęp: 23.08.2024).
  2. B. Kahler, Present status and future directions – Managing discoloured teeth [w:] International Endotontic Journal 2022 Oct;55 (dostęp: 23.08.2024).
  3. X. Zhao, J. Pan, H. Malmstrom, Y. Ren, Treatment Durations and Whitening Outcomes of Different Tooth Whitening Systems [w:] Medicina (Kaunas, Lithuania) 2023 Jun 12;59(6) (dostęp: 23.08.2024).
  4. R. Bernnan, Tooth Discoloration [w:] WebMD April 2023 (dostęp: 23.08.2024).
  5. S. Lindberg, C. Frank, What Can Cause Tooth Discoloration and Stains? [w:] Healthline 2020/02 (dostęp: 23.08.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię