Resekcja zęba – na czym polega? Wskazania i przebieg

Resekcja zęba jest chirurgicznym zabiegiem, którym pozwala na uratowanie zęba przed usunięciem, gdy inne metody leczenia nie odniosły skutków. Dzięki zaawansowanej współczesnej endodoncji zdarza się to rzadko. Sprawdź jakie są wskazania do resekcji zęba i na czym dokładnie polega ta procedura.


Informacje rozwinięte w artykule:

Czym jest resekcja zęba?

Resekcja zęba, a właściwie należałoby doprecyzować – resekcja wierzchołka korzenia zęba, jest chirurgiczną procedurą, która polega na usunięciu kawałka korzenia. Bywa to konieczne w sytuacji, gdy występuje w tym miejscu stan zapalny, który rozwija się mimo leczenia.

Konieczność przeprowadzenia resekcji zęba może być spowodowana komplikacjami, które powstały podczas leczenia endodontycznego, a ponowne jego przeprowadzenie nie jest możliwe. Trudności leczenia stanów zapalnych występują przy silnie rozwiniętej próchnicy.

Wskazania do resekcji zęba

Wskazaniem do resekcji zęba jest brak oczekiwanych rezultatów w związku z przeprowadzonym leczeniem kanałowym, gdy utrzymuje się stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. Często procedura resekcji jest ostatnią szansą na zachowanie zęba i uniknięcie ekstrakcji.

Produkty powiązane

Resekcja zęba może być wskazana również w przypadku szczególnie niesprzyjającej anatomii, gdy inne metody leczenia nie są możliwe ze względu na komplikacje w budowie korzeni zęba. Jeżeli ich kształt powoduje, że dentysta nie ma do nich dostępu tradycyjną techniką – resekcja pozostaje jedyną alternatywą.

Resekcja zęba

Wskazaniem do resekcji zęba są także rzadziej występujące przypadki, takie jak:

Endodoncja, choć stanowi dziś doskonale rozwiniętą gałąź medycyny, to nie jest wolna o błędów w sztuce. Resekcja bywa konieczna, gdy doszło do uszkodzenia narzędzia wewnątrz kanału korzenia. Powikłania po leczeniu kanałowym mogą wynikać zarówno z błędów lekarskich, jak i z przyczyn niezależnych, powodujących utrzymywanie się stanów zapalnych.

Wskazania do resekcji wierzchołka korzenia zęba to także:

  • obumarcie zęba przy utrzymującym się zapaleniu
  • powikłania podczas leczenia zębów przy zastosowaniu uzupełnienia protetycznego
  • zwyrodnienie miazgi – tzw. kamienie miazgowe lub zębiniaki (rzadkie zjawisko, polegające na tworzeniu złogów soli mineralnych i wapnia).

Produkty powiązane

Jak wygląda zabieg resekcji zęba?

Resekcja zęba jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, które jest podawane w taki sam sposób jak inne znieczulenia u dentysty – wstrzykiwane w okolicy leczonego zęba. Po upływie kilku lub kilkunastu minut, lekarz upewnia się czy zastrzyk znieczulający zaczął działać. Jeśli tak – przystępuje do kolejnych etapów.

Resekcja zęba wymaga niewielkiego nacięcia dziąsła, aby utworzyć dostęp do zainfekowanego fragmentu. Lekarz wycina chory wierzchołek zęba, ale nie więcej niż 1/3 korzenia. Jeżeli tkanka wokół korzenia jest zmieniona chorobowo – także zostaje usunięta. Operowane miejsce jest przepłukiwane przy użyciu soli fizjologicznej.

Następnie kanał korzenia zostaje wypełniony i uszczelniony. Specjaliści nazywają to wypełnieniem wstecznym. Ubytek po usuniętym fragmencie kości, zastąpiony zostaje profesjonalnym materiałem i zabezpieczony specjalną membraną (biomateriał kościozastępczy, fibryna bogatopłytkowa). Na koniec założone zostają szwy na dziąsło.

Czas przeprowadzenia resekcji zęba to zazwyczaj około jednej godziny. W trakcie zabiegu specjalista posługuje się specjalnym mikroskopem i lupą, które zapewniają bardzo precyzyjną kontrolę nad operowanym miejscem.

Produkty powiązane

Czy resekcja zęba boli?

Sam zabieg resekcji zęba nie boli, ponieważ jest przeprowadzany w silnym znieczuleniu. Należy być jednak przygotowanym na nieprzyjemności, gdy po zakończonej procedurze znieczulenie przestanie działać. Ból spowodowany raną w kości (podobnie jak po wyrwaniu zęba) oraz rana na dziąśle powinny goić się i ustępować sukcesywnie w kolejnych dwóch-trzech dniach. Przez ten czas można łagodzić objawy poprzez stosowanie zaleconych przez lekarza środków przeciwbólowych. Nie zażywaj żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji i stosuj się do wszystkich zaleceń.

Przygotowanie do resekcji zęba

Przed resekcją zęba konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, na którym będzie widoczny cały ząb i kształt korzeni. Jeśli lekarz uzna za konieczne, może też zlecić pacjentowi wykonanie:

  • tomografii twarzoczaszki
  • morfologii

Przed podjęciem decyzji o zabiegu, niezbędny jest wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia, ewentualnych chorób współistniejących i zażywanych leków. Lekarz może też zaordynować przed resekcją zęba terapię antybiotykową.

Resekcja zęba - na czym polega?

Rekonwalescencja po resekcji zęba

Rekonwalescencja po resekcji zęba może trwać nawet kilka miesięcy – tyle potrzeba do pełnego wygojenia się kości. Zależy to od wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia i indywidualnych warunków organizmu W tym czasie tkanki goją się, regenerują i wracają do zdrowia. Większość pacjentów czuje się bardzo dobrze już po upływie 2-3 tygodni. Ząb zostaje uratowany, a stan zapalny wyleczony.

Krótko po zabiegu, gdy pacjent zmaga się z obrzękiem i pulsującym bólem, można stosować zimne okłady na zewnętrznej stronie policzka. Wskazane jest przyjmowanie napojów przez słomkę – tylko chłodnych. Podobnie z potrawami, które nie mogą być ciepłe. Przez około trzy tygodnie przyjmowane pokarmy powinny mieć postać półpłynną. Mogą to być np. ostudzone, zmiksowane zupy, jogurty, zblendowane warzywa z dodatkami.

Rekonwalescencja po resekcji zęba wiąże się z ograniczeniem wysiłku fizycznego. Ze względu na gojące się uszkodzenia, nie wolno dźwigać, trenować sportów itp. Higiena jamy ustnej po resekcji zęba wymaga ostrożności. Miejsce uszkodzenia należy omijać, nie szczotkować. Ewentualnie po pewnym czasie jedynie palcem nakładać na ząb niewielką ilość pasty do zębów. Wszystko oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Produkty powiązane

Przeciwwskazania do resekcji zęba

Istnieje kilka przeciwwskazań do resekcji zęba. Należy do nich rozległość zmian chorobowych przekraczająca 1/3 powierzchni korzenia. Lekarze z reguły nie podejmują się zabiegu w przypadku rozpoznania zaniku kości otaczającej ząb oraz gdy doszło do podłużnego złamania zęba.
Zabiegu resekcji nie wykonuje się na zębach mlecznych i w pierwszym trymestrze ciąży.

>> Dowiedz się więcej o leczeniu zębów podczas ciąży.

Przeciwwskazaniem do resekcji zęba są choroby nerek i tarczycy. Podobnie dzieje się, gdy pacjent cierpi na zaburzenia krzepliwości krwi.

Inne przeciwwskazania do resekcji zęba to:

Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i wymaga konsultacji. Nie każda wada zgryzu wyklucza przeprowadzenie resekcji zęba, a jedynie taka, która stanowi istotną przeszkodę w prawidłowym wykonaniu procedury. Jeśli choroba tarczycy, cukrzyca i nadciśnienie są wyrównane, a pacjent zażywa leki regulujące metaboliczne schorzenie – zabieg można z powodzenie wykonać.

Cena resekcji korzenia

Cena resekcji korzenia jest szacowana indywidualnie, ponieważ warunkuje są kilka czynników. Koszt zależy od tego, który ząb jest poddany leczeniu, jakie materiały są zastosowane do wypełnienia, czy placówka dolicza koszt znieczulenia. Czasem dochodzą dodatkowe czynności i procedury. Cena resekcji zęba zaczyna się od 400 zł, a droższych klinikach i przy skomplikowanych przypadkach może wynieść nawet 2000 zł.

Jak uniknąć resekcji zęba?

Jeśli chcesz uniknąć resekcji zęba – dbaj o higienę jamy ustnej na najwyższym poziomie. Tak jak w przypadku wielu kwestii dotyczących zdrowia - lepiej zapobiegać niż leczyć. Tutaj profilaktyka polega na ochronie zębów przed próchnicą. Dlatego wybieraj urządzenia i preparaty dobrej jakości.

Szczoteczka soniczna jest obecnie urządzeniem o najwyższej skuteczności  w usuwaniu płytki nazębnej. Bezwzględnie likwiduje osady i redukuje bakterie.

Produkty powiązane

Oprócz pasty do zębów zawierającej fluor, warto też włączyć do swoich codziennych nawyków stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Aktywne składniki zawarte w preparatach docierają do trudno dostępnych miejsc i przedłużają ochronę przeciwpróchniczą.

W naszym sklepie znajdziesz duży wybór akcesoriów, które pomogą Ci zadbać o uśmiech.
 

Sprawdź:

>> pasty do zębów

>> nici dentystyczne

>> szczoteczki międzyzębowe

>> irygator do zębów
 

 
Bibliografia:

 

  1. S. Corbella, C. Walter, I. Tsesis, Effectiveness of root resection techniques compared with root canal retreatment or apical surgery for the treatment of apical periodontitis and tooth survival: A systematic review [w:] International Endodontic Journal 2023 Oct.56 (dostęp: 12.07.2024).
  2. T. von Arx, Apical surgery: A review of current techniques and outcome [w:] The Saudi Dental Journal, volume 23, Issue 1, January 2011 (dostęp: 12.07.2024).
  3. Endodontic Surgery Explained [w:] American Association of Endodontists (dostęp: 12.07.2024).
  4. M. Del Fabbro, S. Corbella, P. Sequeira-Byron, I. Tsesis, E. Rosen, A. Lolato, S. Taschieri, Endodontic procedures for retreatment of periapical lesions [w:] The Cochrane database of systematic review 2016 Oct. 19 (dostęp: 12.07.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię