Periodontolog to lekarz dentysta, który specjalizuje się dodatkowo w diagnozowaniu i leczeniu chorób przyzębia. W jakich sytuacjach należy się wybrać do periodontologa? Jakie zabiegi możemy u niego wykonać? Wszystkie ważne informacje znajdziesz w naszym poradniku dla pacjentów.
W tym artykule znajdziesz następujące inforamcje:
- Periodontologia – co to za specjalizacja?
- Co leczy periodontolog?
- Kiedy zgłosić się do periodontologa?
- Jak wygląda badanie u periodontologa?
- Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?
- Ile kosztuje wizyta u periodontologa
- Periodontolog na NFZ
Periodontologia – co to za specjalizacja?
Periodontologia jest wąską dziedziną stomatologii, która koncentruje się na zdrowiu aparatu zawieszeniowego zębów, czyli tego, co nazywamy przyzębiem. Należą do nich:
- dziąsła
- ozębna
- okostna
- kość wyrostka zębodołowego
- cement korzeniowy
Najczęstszym powodem konsultacji z periodontologiem są schorzenia błon śluzowych jamy ustnej, ale ten lekarz pomoże Ci także w przypadku wielu innych chorób.
Co leczy periodontolog?
Periodontolog zajmuje się rozpoznawaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób przyzębia. Schorzeniem, z którym najczęściej pacjenci zgłaszają się do gabinetu periodontologa, jest paradontoza, jednak zakres wiedzy tego specjalisty pomoże także w wielu innych sytuacjach.
Współczesna periodontologia zajmuje się też problemami, które mają związek z implantami zębów. Z periodontologiem warto skonsultować wszelkie nieprawidłowości dotyczące błon śluzowych wewnątrz jamy ustnej.
Produkty powiązane
Przy diagnozowaniu chorób przyzębia i ich przyczyny, periodontolog bierze pod uwagę nie tylko stan faktyczny obserwowany w jamie ustnej, ale i ogólny stan zdrowia i styl życia. Kłopoty, z jakimi pacjenci zgłaszają się do periodontologa, mogą wynikać z:
- zaniedbań higieny jamy ustnej
- błędów żywieniowych (niedobór witamin i składników mineralnych)
- wad zgryzu
- nałogowego palenia papierosów
- nadużywania alkoholu
- niedopasowanej protezy
- skutków ubocznych leków
- bruksizmu
Schorzenia, którymi zajmuje się periodontolog, mogą mieć związek z innych współtowarzyszącymi chorobami. Dlatego czasem konieczna jest współpraca w lekarzami różnych specjalności. Na stan zębów i przyzębia wpływ mają:
- choroby metaboliczne (np. cukrzyca)
- miażdżyca
- nowotwory
- bulimia
- zaburzenia hematologiczne
Kiedy zgłosić się do periodontologa?
Nie każdy dentysta specjalizuje się w periodontologii, dlatego może on skierować pacjenta do odpowiedniego gabinetu, jeśli uzna, że Twój problem wykracza poza jego kompetencje. Do periodontologa należy się zgłosić przy następujących objawach:
- ból i krwawienie dziąseł
- afty
- owrzodzenia jamy ustnej
- odsłonięte szyjki zębowe
- stany zapalne dziąseł
- utrzymująca się długo suchość w ustach
- nadwrażliwość zębów i dziąseł
- rozchwianie zębów
- metaliczny posmak w ustach
- ból przy nagryzaniu
- nieprzyjemny zapach z ust (halitoza)
Produkty powiązane
Jak wygląda badanie u periodontologa?
Badanie u periodontologa z punktu widzenia pacjenta może wyglądać tak samo jak każda wizyta kontrolna u dentysty, ale najistotniejsze dla tego specjalisty jest:
- ocena ruchomości zębów
- wykrycie kamienia nazębnego
- dokładna ocena stanu przyzębia i błon śluzowy w całej jamie ustnej
- wykluczenie lub stwierdzenie recesji dziąseł
- weryfikacja miejsc połączenia korzeni w zębach wielokorzeniowych
Dla postawienia właściwej diagnozy periodontolog dokonuje dokładnego wywiadu na temat stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Posługuje się specjalną sondą (zgłębnikiem).
Zwykle dla uzyskania pełnego obrazu stanu pacjenta, periodontolog potrzebuje RTG zębów pantomograficzne. Do innych przydatnych metod należą badania radiologiczne i tomografia stożkowa. Przy podejrzeniu zakażeń bakteryjnych, periodontolog może zlecić badania biologiczne w celu rozpoznania DNA bakteryjnego.
Zobacz także >> Polskie Towarzystwo Stomatologiczne - jaką pełni rolę?
Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?
W obszarze działań periodontologa znajduje się szeroki zakres zabiegów higienizacji zębów, do których należą:
- usuwanie kamienia nazębnego
- skaling
- polerowanie zębów
- fluoryzacja
Jeśli periodontolog rozpozna stan zapalny w jamie ustnej, może zaordynować kurację antybiotykową i zdecydować o konieczności przeprowadzenia odpowiedniej procedury, np. kiretażu. Jeśli problemy pacjenta wynikają z wad zgryzu, periodontolog zaleci leczenie ortodontyczne.
Periodontolog zajmuje się też szynowaniem zębów, czyli zabiegiem, mającym na celu stabilizację zębów rozchwianych. Polega to na zastosowaniu specjalnej półelastycznej taśmy, która jest produkowana z włókna szklanego. Ta procedura pozwala na ograniczeniu ruchomości zębów, co wpływa na poprawę komfortu pacjenta.
Periodontologiczne zabiegi korekcyjne mają na celu leczenie uszkodzonych i objętych stanem patologicznych tkanek przyzębia. Wówczas mówimy już o obszarze chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej, do której należą:
- przeszczepy dziąseł
- operacje płatów dziąsłowych
- gingiwektomię (gingiwoplastykę)
- zabiegi sterowanej regeneracji tkanek (odtworzenie dziąsła)
- procedury wszczepiania materiału kościozastępczego
Periodontolog poinstruuje Cię również jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Wskaże ewentualne błędy, pomoże dobrać właściwe preparaty i akcesoria:
- nici dentystyczne
- szczoteczki międzyzębowe
- irygator do zębów
Produkty powiązane
Ile kosztuje wizyta u periodontologa
Konsultacja periodontologiczna kosztuje około 150 - 200 zł. Natomiast leczenie i wszystkie wspomniane zabiegi są wyceniane indywidualnie. Wiele zależy od rozległości i stopnia zaawansowania zmian, dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Odkładanie tego na przyszłość i wspomaganie się domowymi sposobami zwykle powoduje tylko pogłębienie się stanów chorobowych i zmniejsza szanse na skuteczne leczenie i uratowanie zębów przed ekstrakcją.
Periodontolog na NFZ
Konsultacja u periodontologa na NFZ jest możliwa w większości polskich miast. Wiele zabiegów także jest refundowanych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W gabinetach i placówkach, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia*, możesz zrealizować:
- leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej
- kiretaż zamknięty i otwarty
- założenie opatrunku periodontologicznego
- plastykę wędzidełka, warg i policzków
- plastykę przedsionka jamy ustnej
- unieruchomienie zębów ligaturą drucianą
* Poradnik pacjenta: stomatolog na NFZ – co Ci przysługuje? [w:] nfz.gov.pl (dostęp: 11.05.2024).
Bibliografia:
- Gingiva and periodontum [w:] Anatomicum.com (dostęp: 11.05.2024).
- Gum diseases [w:] European Federation of Periodontology (dostęp: 11.05.2024).
- J. Caton, G. Armitage, T. Berglundh, I. Chapple i inni, A new classification scheme for periodontal and peri-implant diseases and conditions – Introduction and key changes from the 1999 classification [w:] Journal of Periodontology 2017/ 21 June (dostęp: 11.05.2024).
- J. Highfield, Diagnosis and classification of periodontal disease [w:] Australian Dental Journal 2009 Sep.54 (dostęp: 11.05.2024).