Chcesz mieć zdrowy i piękny uśmiech? W takim razie niezwykle ważne jest to, abyś zadbał nie tylko o swoje zęby, ale i dziąsła! W końcu to one stanowią fundamenty, na których spoczywa zdrowie całej Twojej jamy ustnej. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o dziąsła przy pomocy prostych, codziennych nawyków – poznasz również sprawdzone sposoby m.in. na to, jak dbać o dziąsła po wyrwaniu zęba, w czasie ciąży czy pod protezą.
Te wątki poruszamy w artykule:
- Jak dbać o dziąsła? 5 najskuteczniejszych sposobów
- Jak dbać o dziąsła po wyrwaniu zęba?
- Jak dbać o dziąsła pod protezą?
- Jak dbać o dziąsła w ciąży?
Jak dbać o dziąsła? 5 najskuteczniejszych sposobów
1. Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty
Codzienne szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej – dzięki niemu będziesz w stanie zadbać zarówno o zęby, jak i o dziąsła. Dlaczego jest ono tak ważne? W ciągu dnia na zębach gromadzi się płytka bakteryjna – czyli lepki, przezroczysty osad składający się ze śliny, resztek jedzenia i szkodliwych mikroorganizmów. Już po kilkunastu godzinach po ostatnim myciu zębów płytka ta zaczyna twardnieć i przeobrażać się w kamień nazębny. Czy płytka nazębna a kamień nazębny to to samo? Odpowiedź na to pytanie poznasz w naszym artykule.
Nawet niewielka ilość kamienia nazębnego potrafi skutecznie zaburzyć zdrowie jamy ustnej. Drażni on bowiem dziąsła i prowadzi do wystąpienia mikrouszkodzeń w ich tkance. To zaś skutkuje pojawieniem się stanu zapalnego, który jest reakcją obronną organizmu na czynnik chorobotwórczy. Właśnie dlatego dziąsła są zaczerwienione, opuchnięte i krwawią. Długotrwały brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do wystąpienia paradontozy – poważnej choroby przyzębia.
Tak więc, jak dbać o wrażliwe dziąsła lub zapobiec wystąpieniu w nich stanu zapalnemu? Nie bagatelizuj mycia zębów! Każda osoba powinna zadbać o odpowiednią częstotliwość, długość oraz technikę szczotkowania. Koniecznie zapoznaj się więc z naszym kompleksowym poradnikiem odnośnie tego, jak prawidłowo myć zęby i stosuj się do tych zaleceń, aby zawsze cieszyć się zdrowymi dziąsłami!
2. Używaj irygatora lub nitkuj zęby każdego wieczoru
Szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do każdego dostępnego zakamarka w jamie ustnej. Jeśli chcesz zapobiec osadzaniu się kamienia w ciasnych przestrzeniach międzyzębowych i nad linią dziąseł, to koniecznie musisz wdrożyć do swojej codziennej higieny jamy ustnej nić dentystyczną. Nitkuj zęby po każdym posiłku lub przynajmniej raz dziennie, przed pójściem spać.
Zwykła nić jest zbyt agresywna dla Twoich opuchniętych, nadwrażliwych dziąseł? A może po prostu chcesz skorzystać z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań? Wyposaż się więc w irygator do zębów, który umożliwi Ci delikatne oczyszczenie każdego najtrudniej dostępnego zakamarka za pomocą strumienia wody. Dzięki niemu będziesz mógł w końcu zapomnieć o krwawieniu i bólu podczas każdorazowego mycia zębów!
Produkty powiązane
3. Używaj szczoteczki do zębów o miękkim włosiu
Zastanawiasz się, jak dbać o krwawiące dziąsła? Ten problem potrafi skutecznie zniechęcić do utrzymywania higieny jamy ustnej – dotyk nici dentystycznej i twardego włosia szczoteczki może automatycznie spowodować bowiem znaczny dyskomfort i przyprawić dziąsła o krwawienie. Wymagają one wówczas delikatnej i systematycznej pielęgnacji, która pozwoli im się zregenerować.
Jeśli problem krwawiących i nadwrażliwych dziąseł brzmi znajomo, koniecznie wyposaż się w specjalną szczoteczkę o miękkim włosiu. Świetnym wyborem jest m.in. najdelikatniejsza szczoteczka do zębów Curaprox CS 12460 Velvet, która jest miękka jak aksamit i ma dobroczynny wpływ na zdrowie przyzębia. Zawiera aż 12 460 pojedynczych włókien, które pomogą Ci skutecznie wymieść zanieczyszczenia z jamy ustnej, bez podrażnień ani uszkodzeń szkliwa.
Idealnym wyborem jest również szczoteczka soniczna, taka jak PixieDent Onyx z 4 końcówkami. Wykonuje ona aż do 48 000 drgań na minutę, dzięki czemu doskonale usuwa płytkę nazębną, jednocześnie wykonując delikatny masaż dziąseł. To niezbędnik dla każdej osoby, która ma tendencje do nawracających stanów zapalnych w jamie ustnej!
Produkty powiązane
4. Płucz jamę ustną płynem pielęgnującym dziąsła
Płyny do płukania jamy ustnej to doskonałe dopełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Pozwalają nie tylko usunąć bakterie pozostałe po szczotkowaniu, ale i zadbać o dziąsła przy pomocy dobroczynnych składników aktywnych. Wybierz specjalistyczny płyn, który nie zawiera alkoholu – taki jak GUM Paroex 0,12% czy Perio Aid Active Control. W DentiLove znajdziesz tylko najwyższej jakości produkty, które używane regularnie pozwolą Ci odzyskać i zachować idealne zdrowie dziąseł!
Produkty powiązane
5. Udawaj się na regularne wizyty u stomatologa
Ostatnim, lecz nie mniej ważnym sposobem na to, jak zadbać o dziąsła, jest udawanie się na regularne wizyty do dentysty – przynajmniej raz w roku, lub częściej jeśli istnieją takie wskazania. Nic nie zastąpi bowiem profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie dentysty, takiego jak np. piaskowanie. Lekarz będzie również w stanie zbadać ogólny stan zdrowia dziąseł i wyłapać wszelkie problemy wystarczająco wcześnie, aby umożliwić ich szybkie i łatwe wyleczenie.
Jak dbać o dziąsła po wyrwaniu zęba?
Czasami konieczne okazuje się usunięcie zęba, a zabieg ten pozostawia po sobie ranę w jamie ustnej, która wymaga zagojenia. Jak dbać o dziąsło po wyrwaniu zęba? W tym przypadku niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza odnośnie pielęgnacji zębów i ewentualnych leków, które Ci przepisał. W sytuacji tej doskonale sprawdzą się również specjalistyczne żele, spraye i pianki do dziąseł.
Wspomagają one przywrócenie prawidłowego stanu zdrowia błon śluzowych i podrażnionych dziąseł, co czyni je produktami idealnymi do stosowania po różnorakich zabiegach stomatologicznych – w tym usunięcia zęba. Wybierz produkt, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom i stosuj bezpośrednio na bolesne dziąsła, aby już wkrótce znów cieszyć się idealnym komfortem.
Produkty powiązane
Jak dbać o dziąsła pod protezą?
Niektóre rodzaje protez mogą powodować otarcia w jamie ustnej – tyczy się to przede wszystkim protez całkowitych osiadających, czyli tych opierających się bezpośrednio na śluzówce i dziąsłach. Aby zapobiec tworzeniu się bolesnych podrażnień oraz aby wspomóc ich regenerację, musisz przede wszystkim zapewnić im czas na odpoczynek.
Wiąże się to z koniecznością zdejmowania protezy na noc. Wtedy Twoje dziąsła wreszcie będą mogły „odetchnąć”, a wszelkie mikrourazy spowodowane przez kontakt z protezą ulegną regeneracji. Również i w tej sytuacji warto wdrożyć specjalistyczne płyny do płukania przeznaczone dla wrażliwych i podrażnionych dziąseł – znacznie wspomogą one bowiem Twoją śluzówkę w ciężkiej pracy, którą jest utrzymywanie protezy zębowej.
Jak dbać o dziąsła w ciąży?
Zmiany hormonalne mogą być przyczyną zapalenia dziąseł, z którym zmaga się nawet ⅓ ciężarnych kobiet. Problem ten polega przede wszystkim na podwyższonym stężeniu progesteronu i estrogenu w organizmie. Hormony te powodują zwiększone ukrwienie dziąseł oraz ich obrzęk, przez co są one bardziej wrażliwe na wszelkie czynniki drażniące – takie jak np. kamień nazębny. Tutaj dowiesz się, czym jest, jak mu zapobiegać oraz jak go usuwać.
Antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej - zobacz ranking!
Ze względu na ryzyko ciążowego zapalenia dziąseł, kobiety spodziewające się dziecka powinny podchodzić do codziennej higieny jamy ustnej z jeszcze większą dbałością. Pamiętaj więc, aby myć zęby rano i wieczorem przy użyciu miękkiej szczoteczki, korzystać z irygatora i wdrożyć do swojej codziennej rutyny produkty przeznaczone dla objętych stanem zapalnym dziąseł.
Sprawdź także >> białe dziąsła u niemowlaka - co oznaczają?
Bibliografia:
- Beverly Merz, Why your gums are so important to your health, 2023
- National Institute of Dental and Craniofacial Research, Oral Hygiene, 2023
- NHS, Take care of your teeth and gums, 2022
- David Meisels, How to Restore Gum Health and Achieve Optimal Oral Hygiene, 2023
- Dmitri Mantazis, The Importance of Good Gum Health and How to Maintain It, 2023