Aparat samoligaturujący – co warto o nim wiedzieć?

Aparat samoligaturujący - pacjenci coraz częściej dopytują o niego w gabinecie ortodontycznym. Sprawdźmy czym różni się on od klasycznego aparatu. Czy istnieją jakieś szczególne wskazania do założenia aparatu samoligaturującego?


Informacje, które znajdziesz w artykule:

Aparat samoligaturujący - czym jest?

Aparat samoligaturujący a zwykły – ten temat rodzi wiele pytań u osób zainteresowanych korekcją wad zgryzu. Ortodoncja dysponuje kilkoma rodzajami aparatów, które wykorzystywane są do leczenia wad zgryzu.
To, co różni aparat samoligaturujący a zwykły, to sposób mocowania drutu do zamków. W zwykłych aparatach stosuje się ligatury, czyli konstrukcję złożoną z gumek lub metalowych drucików. Ich zadaniem jest utrzymanie drutów w zamkach.

Natomiast w aparatach samoligaturujących nie ma potrzeby używania tych gumek, ponieważ zamki są tutaj wyposażone w mechanizm zatrzaskowy, który samodzielnie utrzymuje drut na swoim miejscu. Konstrukcja aparatu samoligaturującego wykorzystuje też łuk ortodontyczny, który przyczynia się do korekcji ustawienia zębów.

Aparat samoligaturujący a klasyczny

Aparaty samoligaturujące a klasyczne – jakie różnice dla użytkownika są najważniejsze? Ortodonci wskazują na szereg istotnych zalet:

>> Mniejsze tarcie

Brak gumek w budowie aparatu tego rodzaju, minimalizuje zjawisko tarcia między drutem a zamkami. Dzięki temu możliwa jest szybsza i bardziej efektywna korekcja zgryzu.

Aparat samoligaturujący

>> Rzadsze wizyty kontrolne

Mechanizm w aparacie samoligaturującym nie wymaga tak częstego wymieniania gumek, jak w przypadku tradycyjnego aparatu. Dzięki temu częstotliwość wizyt u ortodonty jest mniejsza. To oczywiście oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów związanych z każdorazową wizytą.

>> Większy komfort dla pacjenta

Dla wielu osób poddanych leczeniu wad zgryzu, różnica tkwi w komforcie. Porównanie aparatu samoligaturującego a klasycznego jednoznacznie wskazuje na korzyść tego pierwszego, ponieważ generuje on mniejszy nacisk na zęby.

>>  Łatwiejsze utrzymanie higieny

Aparat samoligaturujący na zęby oznacza brak gumek, a co za tym idzie - mniejszą ilość miejsc, w których mogłyby się gromadzić resztki jedzenia oraz płytka bakteryjna. To znacznie ułatwia codzienne czyszczenie zębów i zmniejsza ryzyko powstania próchnicy.

Dowiedz się więcej >> 7 wskazówek jak myć zęby z aparatem z aparatem ortodontycznym

Produkty powiązane

Aparat samoligaturujący – przed i po

Aparat samoligaturujący przed i po - to kluczowa kwestia zainteresowanych leczeniem wad zgryzu. Omawiany typ aparatu nadaje się korekcji różnych nieprawidłowości. Jego przeznaczenie nie ogranicza się do konkretnych problemów, dlatego zarówno stłoczenie zębów, tyłozgryz i wiele innych wad może być leczonych przy użyciu aparatu samoligaturującego. O tym zawsze decyduje lekarz.

Aparatu samoligaturujący na zęby koncentruje swoje działanie na zamkach, które samodzielnie utrzymują łuk ortodontyczny bez dodatkowych mocowań. Tak opracowany mechanizm sprawia, że przesuwanie zębów następuje w kontrolowany sposób i bardzo precyzyjnie. To pozwala skrócić czas całego procesu leczenia ortodontycznego.

Aparat samoligaturujący przed i po to ogromna szansa na całkowite zniwelowanie wady. Podczas kontrolnych wizyt ortodonta dostosowuje nacisk i kierunek pracy aparatu, w zależności od postępów korekcji ustawienia zębów.

Produkty powiązane

Aparat samoligaturujący estetyczny

Czy aparat samoligaturujący jest bardziej estetyczny w porównaniu do klasycznego? W ocenie wielu osób tak właśnie jest, ponieważ niektóre typy aparatu są wytwarzane z transparentnych tworzyw, które uchodzą za bardziej estetyczne, bo mało widoczne. Estetyczny aparat samoligaturujący kosztuje więcej niż metalowy.

Aparat samoligaturujący metalowy

Aparat samoligaturujący metalowy łączy dwie ważne zalety: wyższy komfort i niższą cenę. Ten typ aparatu cechuje się nowocześniejszą konstrukcją, ale w niższej cenie w porównaniu do przezroczystego aparatu samoligaturującego. To dobra propozycja dla osób, dla których aparat nie jest problemem estetycznym.

Aparat samoligaturujący – wady

Wadą aparatu samoligaturującego w stosunku do tradycyjnego, jest wyższa cena. Bardziej zaawansowana technologia jest bardziej kosztowna, tak jak w wielu innych dziedzinach. Specjaliści wskazują także na fakt, że nie każdy rodzaj wady da się skorygować za pomocą aparatu samoligaturującego.

Wady aparatu samoligaturującego to także ryzyko mniejszej kontroli nad ruchem zębów, co stanowi pewną przeszkodę przy nieprawidłowościach i wysokim stopniu skomplikowania. W takich sytuacjach ortodonta bierze pod uwagę wszystkie warunki i proponuje najbardziej optymalny plan leczenia.

aparat samoligaturujący przed i po

Aparat samoligaturujący – cena

Cena aparatu samoligaturującego jest podawana za jeden łuk. Koszty te mieszczą się w przedziale od 2500 do 4000 zł. Cena aparatu samoligaturującego nie obejmuje pozostałych niezbędnych wizyt i czynności, które są konieczne podczas leczenia ortodontycznego.

Aparat samoligaturujący – o czym warto pamiętać?

Choć aparat samoligaturujący z pewnością wyróżnia się licznymi zaletami, to mimo wszystko także stawia użytkownikowi poprzeczkę nieco wyżej. Jak dbać o aparat ortodontyczny? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów:

>> Wybierz szczoteczkę soniczną – to najnowocześniejsza metoda mycia zębów polecana przez specjalistów. Wysoka skuteczność usuwania płytki nazębnej i jednoczesna delikatność zapewniają zminimalizowanie podrażnień.

>> Korzystaj na co dzień z irygatora do zębów, który pomoże Ci dokładnie oczyścić z resztek posiłków wszystkie trudno dostępne przestrzenie. Wykorzystanie strumienia wody, bez mechanicznych działań, sprawdza się doskonale!

Produkty powiązane

>> Używaj preparatów dobrej jakości przeznaczonych dla osób noszących aparat ortodontyczny. Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej są wzbogacone o składniki łagodzące. Antybakteryjna formuła zapewnia idealną higienę i świeży oddech.
 

 

Bibliografia:

  1. J. Seladi-Schulman, What Are Self-Ligating Braces? [w:] Healthline.com March 1, 2021 (dostęp: 18.10.2024).
  2. S. S. Hsuan Chen, G.M. Greenlee, J.E. Kim, C. L. Smith, G.J. Huang, Systematic review of self-ligating brackets [w:] American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics 2010 Jun;137(6) (dostęp: 18.10.2024).
  3. R. Maizeray, D. Wagner, F. Lefebvre, H. Lévy-Bénichou, Y. Bolender, Is there any difference between conventional, passive and active self-ligating brackets? A systematic review and network meta-analysis [w:] International Orthodontics 2021 Dec.19(4) (dostęp: 18.10.2024).
  4. S. Baxi, A. Tripathi, V. Bhatia, M. P. Dubey, P. Kumar, H. Bagde, Self-Ligating Bracket Systems: A Comprehensive Review [w:] Cureus 2023 Sep 7;15(9) (dostęp: 18.10.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię