Siekacze - które to są zęby? Wszystko, co warto o nich wiedzieć

Siekacze to zęby, których – przy prawidłowo wykształconym uzębieniu – mamy osiem. Ich ukształtowanie jest nieprzypadkowe, bowiem pełnią one bardzo konkretne funkcje. Czy wiesz które to dokładnie zęby? Czym się wyróżniają i dlaczego są tak ważne? Przyjrzyjmy się im bliżej.


Spis treści:

Zęby siekacze

Zęby siekacze to pierwsze zęby w łuku zębowym, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. U człowieka znajduje się ich osiem – dwa środkowe i dwa boczne, czyli po cztery u góry i na dole. Czy nazwa siekacze kojarzy Ci się z siekaniem? Oczywiście, że tak! Ich charakterystyczny kształt przypomina łopatkę, a krawędzie są ostre. Dzięki temu możemy tak sprawnie przecinać i siekać pokarmy różnego pochodzenia takie jak mięso, surowe warzywa, orzechy i owoce.

Siekacze – które to zęby?

Człowiek o prawidłowym zgryzie ma osiem zębów - siekaczy:

- Siekacze centralne (przyśrodkowe) – znajdują się w samym centrum łuku zębowego, nazywane powszechnie jedynkami. To one pojawiają się jako pierwsze w dzieciństwie.

- Siekacze boczne – czyli dwójki, umiejscowione po bokach siekaczy centralnych i są od nich nieco mniejsze.

Budowa zębów siekaczy z reguły jest prosta i posiadają one jeden korzeń.

>> Sprawdź więcej – ile korzeni mają zęby

Siekacze – jakie pełnią funkcje?

Siekacze odgrywają niezwykle ważną rolę w jamie ustnej. Ich główne zadania to:

- Przecinanie pokarmów – dzięki swoim krawędziom siekacze umożliwiają chwytanie i rozdrabnianie jedzenia na mniejsze kawałki, co ułatwia jego dalsze przeżuwanie.

- Prawidłowa artykulacja – siekacze są kluczowe dla wymawiania głosek, takich jak „s”, „z”, „t” czy „d”. Dlatego właśnie osoby, które straciły zęby lub mają wady zgryzu – seplenią.

Produkty powiązane

Siekacze to także najbardziej widoczne zęby, a więc mające wpływ na nasz wygląd. Odgrywają istotną rolę dla urody, gdy z kimś rozmawiamy i uśmiechamy się. Wszelkie niedoskonałości zębów przednich są dla otoczenia natychmiast zauważalne. Najczęściej to właśnie ze względu na siekacze podejmujemy się zabiegów takich jak bonding czy licówki.

Siekacze

Siekacze u człowieka

Siekacze u człowieka, podobnie jak pozostałe zęby, najpierw wyrzynają się jako mleczaki, a kilka lat później następuje ich wymiana na zęby stałe. Siekacze mleczne pojawiają się u dzieci zazwyczaj między 6. a 12. miesiącem życia. Są mniejsze i bardziej zaokrąglone niż ich stałe odpowiedniki. W miarę wzrostu dziecka, około 6. roku życia mleczaki zaczynają wypadać, robiąc miejsce dla siekaczy stałych.

Produkty powiązane

Siekacze – zęby narażone na uszkodzenia

Siekacze to zęby, których dotyczy większe ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Do złamania lub pęknięcia zęba dochodzi np. podczas wypadków komunikacyjnych lub podczas uprawiania sportu. Na szczęście współczesna stomatologia świetnie sobie radzi nawet z trudnymi przypadkami. Możliwa jest odbudowa zęba.

Zdrowe siekacze = piękny uśmiech

Podstawowym warunkiem estetycznego uśmiechu jest oczywiście dobra kondycja siekaczy i wszystkich pozostałych zębów. Zalecenia dentystów w zakresie higieny jamy ustnej są uniwersalne, dlatego wybierz szczoteczkę soniczną jako najskuteczniejszą metodę zapobiegania próchnicy. Aby szkliwo było mocne – używaj codziennie pasty do zębów z fluorem.

Produkty powiązane

Dla kompleksowej ochrony niezbędna jest także nić dentystyczna, która pozwoli Ci na oczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Mankamentem, który w przypadku siekaczy jest bardzo widoczny, jest kamień nazębny. Jeżeli chcesz uniknąć brzydkich złogów – stosuj każdego dnia płyn do płukania jamy ustnej.

Cechą siekaczy u niektórych ludzi – czasem postrzeganą jako wada, a czasem jako interesujący wyróżnik – jest diastema. Szpara między jedynkami to znak rozpoznawczy wielu znanych osób.

Jeżeli siekacze są krzywe bądź ich wadliwe ustawienie wynika z bardziej zaawansowanych wad, takich jak zgryz krzyżowy czy przodozgryz, wskazane jest leczenie ortodontyczne.

Produkty powiązane

Sprawdź >> jak dbać o aparat ortodontyczny

Problemem natury estetycznej w przypadku siekaczy, bywa często zażółcenie zębów. Myśląc o wybielaniu, naszym celem jest zazwyczaj właśnie rozjaśnienie zębów przodu łuków. Na to również mamy sprawdzone sposoby! Wybielanie zębów w domu jest możliwe przy pomocy bezpiecznych preparatów dobrej jakości LuxWhite.

Produkty powiązane


Bibliografia:

  1. B. Sesson, J. Archibald, Teeth: Names, types, and functions [w:] Medical News Today 9/2023 (dostęp: 21.12.2024).
  2. F. Stay, How Your Teeth Affect Your Digestive System [w:] Total Health Magazine (dostęp: 21.12.2024).
  3. J. Robert, Dental anatomy understanding the structure and function of teeth [w:] Short Communication - JBR Journal of Interdisciplinary Medicine and Dental Sciences (2023) Volume 6, Issue 3 (dostęp: 21.12.2024).

 

Powiązane wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię