Stripping zębów to inaczej redukcja szkliwa, która bywa niezbędna dla leczenia ortodontycznego. Dzięki tej procedurze można zmniejszyć szerokość zębów, aby usprawnić korekcję wad zgryzu. Sprawdź jakie są wskazania dla strippingu zębów i jak wygląda taki zabieg.
Co warto wiedzieć o strippingu zębów?
- Stripping zębów – co oznacza?
- Stripping – efekty i wskazania
- Czy stripping jest bezpieczny?
- Czy stripping zębów jest bolesny?
- Stripping zębów – przed i po
- Ile trwa stripping zębów?
- Czy po strippingu jest większe ryzyko próchnicy?
- Przygotowanie do strippingu
- Stripping zębów – zalecenia po zabiegu
- Stripping zębów – cena
Stripping zębów – co oznacza?
Stripping zębów (w literaturze fachowej nazywany też interproksymalną redukcją szkliwa – IPR) polega na niewielkim zeszlifowaniu szkliwa. Wykonuje się go pionowo – na bocznych stykach zębów, na pewnych odcinkach łuków. Można też wykonać stripping zębów na całych łukach, jeśli jest to uzasadnione.
Przy pomocy specjalnych materiałów ściernych dentysta spiłowuje zęby, zwykle w granicach 0,1 – 0,3 mm. W ten sposób powstają wolne przestrzenie między zębami, umożliwiające prawidłowe ich ustawienie przy pomocy aparatu ortodontycznego.
Porównaj czym różni się stripping od konturingu.
Stripping – efekty i wskazania
Wskazania do strippingu zębów obejmują zarówno aspekt zdrowotny, jak i estetyczny. Do wykonania zabiegu może skłonić niewłaściwy kształt zębów (np. gdy są one szersze w górnej partii, a węższe w dolnej). Zaburzone proporcje pogarszają estetykę uśmiechu, ponieważ tworzą się ciemne przestrzenie w strefie przydziąsłowej. To także sprzyja gromadzeniu się kamienia nazębnego i tworzeniu przebarwień zębów, zarówno w górnym, jak i dolnym łuku zębowym.
Efekty strippingu pozwalają na likwidację dysproporcji w kształcie zębów. Niewielkie zmniejszenie ich powierzchni pozwala na uzyskanie luki (na całym łuku to może być nawet 3-4 mm). Możemy dzięki temu uniknąć konieczności ekstrakcji zębów, gdy problemem jest duże stłoczenie.
Sprawdź też >> jak dbać o aparat ortodontyczny
|
Czy stripping jest bezpieczny?
Wizja zeszlifowania szkliwa wzbudza zrozumiałe obawy, czy nie wpłynie to negatywnie na stan zębów i czy stripping jest bezpieczny. Pacjenci nie powinni się obawiać tego zabiegu. Stripping zębów, który wykonuje zgodnie ze sztuką doświadczony fachowiec, nie uszkadza szkliwa, a jedynie zmniejsza jego grubość.
Inwazyjność strippingu jest minimalna. Dla bezpieczeństwa, w ramach zabiegu po zeszlifowaniu, wykonywane jest wygładzanie szkliwa oraz profilaktyka o działaniu wzmacniającym. Profesjonalna fluoryzacja bezpośrednio po strippingu oraz odpowiednia higiena jamy ustnej, pozwalają ze znakomitym skutkiem remineralizować szkliwo.
Czy stripping zębów jest bolesny?
Stripping zębów nie jest bolesny. Działanie specjalisty dotyczy tylko szkliwa, a jest to tkanka pozbawiona zakończeń nerwowych. Jednak charakter zabiegu może powodować u pacjentów pewien dyskomfort.
Szlifowanie szkliwa może być przeprowadzone na dwa sposoby:
- stripping ręczny - przy użyciu pasków ściernych
- stripping maszynowy – przy zastosowaniu specjalnego sprzętu, np. frezu.
Specjalista ocenia wcześniej na ile możliwe jest bezpieczne zredukowanie szkliwa u danej osoby i do tego dostosowuje przebieg całej procedury.
Dźwięk towarzyszący strippingowi zębów przypomina borowanie, więc głównie z tego powodu wydaje się dla niektórych pacjentów dość nieprzyjemny. Jeśli zabieg powoduje nadwrażliwość zębów – możliwe jest wykonanie go w znieczuleniu.
Prawidłowo wykonany stripping zębów nie ma wpływu na dziąsła. Specjalista szlifuje jedynie powierzchnię ponad tkanką miękką.
Stripping zębów – przed i po
Stripping zębów – przed i po, czyli czego należy się spodziewać? To najczęściej zadawane pytania w gabinecie ortodonty. Rezultatem strippingu zębów jest:
- Korekcja stłoczeń – zabieg rozwiązuje problem zbyt ciasno ustawionych lub nakładających się na siebie zębów.
- Wyższa skuteczność leczenia ortodontycznego - stripping daje dodatkową przestrzeń i dzięki temu pozwala na modyfikację ustawienia i zniwelowanie wad zgryzu.
- Poprawa estetyki uśmiechu – zabieg może być wykorzystany do delikatnej zmiany kształtu zębów, co korzystnie wpływa na urodę.
Kolejnym pozytywem wynikającym ze strippingu zębów jest skuteczniejsza higiena jamy ustnej. Łatwiejsze oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych oznacza:
- lepszą ochronę przed próchnicą
- ograniczenie gromadzenie się osadów
- niższe ryzyko powstawania kamienia nazębnego
- świeży oddech
Produkty powiązane
Ile trwa stripping zębów?
Czas trwania strippingu wynosi od 10 do 30 minut podczas jednej wizyty. Ostateczny czas procedury zależy od:
- liczby zębów poddawanych zeszlifowaniu
- grubości szkliwa
Najczęściej zabieg jest przeprowadzany stopniowo, w kilku etapach. Dlatego koniecznych jest kilka wizyt.
Stripping jest wykonywany na powierzchniach stycznych:
- zębów siecznych
- zębów przedtrzonowych
- kłach
Specjalista zawsze dostosowuje plan działania do indywidualnych potrzeb pacjenta i specyfiki jego uzębienia. Na zębach trzonowych stripping wykonuje się bardzo rzadko i tylko w specyficznych przypadkach, ponieważ na ogół zabieg ten jest bardziej skuteczny i bezpieczny na zębach przednich i bocznych.
Czy po strippingu jest większe ryzyko próchnicy?
Prawidłowo przeprowadzony stripping nie zwiększa ryzyka próchnicy w przyszłości. Niejednokrotnie nawet znacznie je obniża! Dzieje się tak dzięki efektywnemu wzmocnieniu szkliwa od razu po strippingu, a także za sprawą łatwiejszego utrzymania higieny zębów. Dowiedz się więcej jak zapobiegać próchnicy.
Produkty powiązane
Przygotowanie do strippingu
W ramach przygotowania do strippingu zębów, pacjent zgłasza się wcześniej do gabinetu (zazwyczaj 2 dni przed wykonaniem zabiegu) w celu założenia specjalnych elastycznych separatorów z gumy. Dzięki temu stripping jest łatwiejszy do wykonania. Przed strippingiem należy wykonać normalną, rutynową higienę jamy ustnej.
Stripping zębów – zalecenia po zabiegu
Po przeprowadzonym strippingu należy trzymać się kilku ważnych zasad, by zredukować ryzyko nadwrażliwości zębów. Pierwszą wskazówką, jaką otrzymasz od swojego lekarza, będzie codzienne stosowanie dobrej jakości pasty do zębów z wysoką zawartością fluoru – znajdziesz je wśród naszych produktów. Wzmocnienie szkliwa na wszelkie dostępne sposoby zapewni Ci jasny i piękny uśmiech.
Produkty powiązane
Aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych doznań, unikaj po strippingu spożywania zimnych i gorących potraw. Niepożądane bodźce mogą wywoływać też produkty kwaśne. W remineralizacji szkliwa bardzo pomocne są też preparaty zawierające hydroksyapatyt – minerał, który wnika w strukturę zęba. Doskonale sprawdzają się zarówno pasty do zębów, jak i płyny do płukania jamy ustnej z tym wyjątkowym składnikiem.
Produkty powiązane
Zaleca się także, aby po strippingu zębów zachować dużą ostrożność podczas codziennej higieny. Wykluczone są szczoteczki do zębów o twardym włosiu. O wiele lepsze będą w tej sytuacji szczoteczki soft, których włosie jest delikatniejsze i mniej inwazyjne dla szkliwa.
Produkty powiązane
Stripping zębów – cena
Cena strippingu może się wahać od 50 do 250 zł za wizytę. Ostateczny koszt zależy od tego, ile zębów trzeba zeszlifować i ile czasu wymaga ta procedura u danego pacjenta. Im grubsze szkliwo i większa powierzchnia, tym cena będzie wyższa. Należy się liczyć z tym, że stripping zębów wykonany przez doświadczonego fachowca w renomowanym gabinecie będzie miał wyższą cenę.
Bibliografia:
- F. Biavati, V. Schiaffino, A. Signore, N. De Angelis, V. Lanteri, A. Ugolini, Evaluation of Enamel Surfaces after Different Techniques of Interproximal Enamel Reduction [w:] Journal of Functional Biomaterial 2023 Feb.16;14
- C. Livas, A. Cornelis Jongsma, Y. Ren, Enamel Reduction Techniques in Orthodontics: A Literature Review [w:] Open Dentistry Journal 2013/7
- C. Fridel, Clear thinking about interproximal stripping [w:] Journal of Dentofacial Anomalies and Orthodontics, Volume 13, Issue 2
- E. Lapenaite, K. Lopatiene, Interproximal enamel reduction as a part of orthodontic treatment [w:] Stomatologija 2014;16(1)